کد خبر 146820
A
10
نارضایتی مردم از خسارت پرداختی شرکتهای بیمه

نتایج یک تحقیق میدانی انجام شده در پژوهشکده بیمه به عنوان بازوی تحقیقاتی بیمه مرکزی نشان می‌دهد که مردم کمترین میزان رضایت را از عملکرد شرکتهای بیمه‌ای کشور در خصوص میزان خسارت پرداخت شده دارند در حالی که میانگین رضایت عمومی از عملکرد شرکتهای بیمه‌ای بهتر شده است.. سوال اصلی این است که چگونه میزان رضایت از شرکتهای بیمه‌ای بهتر شده ؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تابناک، نتایج پژوهشی با عنوان بررسی و سنجش رضایت مندی مشتریان فعال صنعت بیمه کشور با اجرای پژوهشکده بیمه که بهار امسال نهایی شده اما هنوز بیمه مرکزی به عنوان سفارش دهنده این تحقیق حاضر به انتشار و تایید آن نشده، نشان می‌دهد که میزان رضایت از عملکرد بیمه دولتی ایران با جهشی قابل توجه همراه شده، آنهم در حالی که این شرکت در سه سال فعالیت دولت حسن روحانی، 3 مدیرعامل عوض کرده است. قرار بر این بوده که نتایج این طرح، پس از انجام اصلاحات و تایید نهایی بیمه مرکزی در اختیار بازیگران صنعت بیمه و وزارت اقتصاد و دارایی قرار گیرد تا در بازنگری سیاست‌های طراحی محصول، بازاریابی، ارزش آفرینی و تامین رضایت مشتریان در شرکت‌های بیمه، مورد استفاده قرار گیرد.

این تحقیق که در زمان ریاست محمد ابراهیم امین بر بیمه مرکزی انجام شده، البته به دلایلی تاکنون نتایج آن رسانه‌ای نشده و حالا باید دید آیا عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی حاضر به تایید و صدور مجوز انتشار نهایی آن خواهد شد یا نه؟

 

رتبه بندی شرکت های بیمه در تامین رضایت مشتریان

 

آخرین وضعیت رتبه رضایت مندی مردم از شرکتهای بیمه

یافته‌های این تحقیق میدانی نشان می‌دهد که در سال 1393 ، بیمه آسیا رتبه اول و بیمه آرمان رتبه آخر در تامین رضایت مشتریان را دارند و از میان شرکتهای بیمه‌ای که در هر دو سال 1391 و 1393 در جامعه آماری مورد بررسی بوده اند، سطح رضایت 5 شرکت شامل شرکت‌های بیمه ایران، آسیا، معلم، کارآفرین و دی ارتقاء یافته است. اما سطح رضایت از بیمه رازی تغییر نکرده است و سطح رضایت از 5 شرکت شامل شرکتهای بیمه پارسیان، سینا، سامان، نوین و پاسارگارد در سال 1393 در مقایسه با سال 1391 کاهش یافته است. در این تحقیق آمده است که در مورد تغییر میزان رضایت از سایر شرکتهای بیمه نمی توان اظهارنظر کرد چرا که در یکی از جامعه‌های آماری مورد بررسی در سال 1391 یا 1393 نبوده اند. با این حال شرکت بیمه آسیا در کسب رضایت مشتریان از رتبه پنجم در سال 1391 به رتبه اول رضایت مندی در سال 1393 صعود کرده است که بیشترین ارتقا در این زمینه محسوب می‌شود.

بیمه ایران هم از رتبه دهم در سال 1391 به جایگاه رتبه چهارم در کسب رضایت مندی مشتریان صعود کرده سطح رضایتمندی از دو شرکت برتر و دو شرکت بدتر، به میزان محسوسی از بقیه متفاوت است؛ پس از آن، سایر شرکتهای بیمه در کل دارای تفاوت بسیار اندکی در میزان تامین رضایتمندی مشتریان بوده اند.

 

رتبه بندی شرکت های بیمه در تامین رضایت مشتریان

 

کمترین و بیشتری میزان رضایت مردم

از جمله یافته‌های این پژوهش دولتی اینکه کمترین میزان سطح رضایت مشتریان ناشی از عامل رضایت مالی در مبلغ خسارت دریافتی است که بر این اساس پژوهشکده بیمه تاکید کرده توجه به این عامل در افزایش سطح رضایت مندی مشتریان بسیار موثر خواهد بود. البته پس از رضایت مالی در مبلغ خسارت دریافتی عواملی مانند اطلاعات مناسب به مشتری در خسارت و تبلیغات صحیح کمترین میزان سطح رضایت را نشان می‌دهند. این در حالی است که سطح رضایت مشتریان از موسسات بیمه در مقوله‌هایی مانند سادگی و سرعت صدور، دانش کارکنان، پاسخگویی و محیط فیزیکی، در مقایسه با دیگر متغیرهای رضایت به نسبت بیشتر است. بیشترین سطح رضایت مربوط به سادگی و سرعت صدور بیمه نامه است.

میانگین سطح رضایت مالی در حق بیمه پرداختی بیشتر از میانگین سطح رضایت مالی در دریافت خسارت است؛ همچنین سطح رضایت ارائه اطلاعات به مشتری در پرداخت خسارت کمتر از سطح رضایت ارائه اطلاعات به مشتری در صدور برآورد شده که این نتایج حاکی از آن است که سطح رضایت مشتریان از شرکت‌های بیمه در مرحله پرداخت خسارت کمتر از سطح رضایت در مرحله صدور است و مشتریان از عملکرد موسسات بیمه در مرحله پرداخت خسارت به نسبت رضایت کافی ندارند.

پیشنهاد تحقیق کنندگان به مدیران شرکت‌های بیمه‌ای این است که با کارآمد کردن عملیات بیمه گری و کاهش هزینه‌های سربار و همچنین کسب حداکثر بازده از سرمایه گذاریهای خود، زمینه را برای کاهش حق بیمه‌ها و رقابتی نمودن آنها فراهم و میزان رضایت مشتریان خود را افزایش دهند. البته مشروط به اینکه تمام الزامات مدیریت ریسک رعایت شود و شرکتهای بیمه‌ای اقدام به نرخ شکنی برای گرفت سهم بیشتر از بازار نکنند پیشنهاد دیگری هم مطرح شده مبنی بر اینکه عاملان فروش بیمه با اقداماتی نظیر توصیه به حذف پوشش‌های غیرلازم و جانبی از فرم پیشنهاد، یا یادآوری میزان افزایش حق بیمه در اثر افزایش پوشش‌های بیمه نامه، به سمت تامین رضایت بیشتر مشتری از بعد مالی حرکت کنند.

در این تحقیق آمده است: به طور کلی رضایت از شرکت‌های بیمه در سال 1393 نسبت به سال 1391 افزایش یافته است که می‌تواند ناشی از اهمیت دادن بیشتر شرکت‌های بیمه به نیاز بیمه گذاران و تلاش در جلب رضایت آنها و همچنین تکمیل اطلاعات و تعدیل انتظارات بیمه گذاران از شرکت‌های بیمه باشد.

 

رتبه بندی شرکت های بیمه در تامین رضایت مشتریان

 

اخبار مرتبط

 • ناشناس
  7 | 18

  برادرم نماینده بیمه آسیاست و میگه تمام نمایندگان را مجبور به شرکت در نظرسنجی و ارایه نمره بالاکرده اند.....این نظرسنجی ارزشی نداره

 • حسن
  9 | 8

  سالهاست که بیمه عمر و سرمایه گذاری بیمه سامان خریداری کرده ام، این بیمه عملکرد بسیار ضعیفی دارد و سیستم مناسبی جهت پاسخگویی به مشتری ندارد.

 • حامد
  4 | 10

  در بیمه معلم از سال 87 بیمه عمر دارم، هم وام گرفتم و هم نحوه پرداخت اقساطش عالیه ، برادرم از ایران گرفت بعد از 5 سال فهمید سرش کلاه رفته . سودش پایین بود و پاسخگویی ضعیفی داشتند

 • عاطفه
  6 | 4

  من بیمه اسیا و پاسارگاد، نوین و دانا کارکردم. به نظرم این نظر سنجی اشتباهه. بیمه نوین تندیس نقره ای ( رعایت حقوق مصرف کننده) برای بار سوم رو دریافت کرده علاوه بر اون نحوه خدمات دهی بیمه ایش رو من از بیمه پاسارگاد و دانا بهتر میدونم. حتی الان که با پاسارگاد کار میکنم. نسبت به بیمه اسیا بالاتر نباشه قطعا پایین تر قرار نمیگیره. این نظر سنجی منصفانه نیست.

 • نفس
  7 | 3

  سلام من به شخصه تمامی شرایط بیمه هارو مقایسه وتحقیق کردم وتاهد وشرایط بیمه کارآفرین وبه عنوان بهترین بیمه میپذیرم

 • رحیم
  8 | 0

  با سلام .من از بیمه نوین خیلی راضیم وتا اونجای که میدونم زیر مجموعه بانک اقتصاد نوین هستش و اونم به نظرم یکی از بهترین بانک های حال حاضر ایرانه.

 • رضا
  7 | 3

  سلام بنده پاسارگاد رو پیشنهاد میکنم

 • افشین
  7 | 3

  بیمه پاسارگاد رو پیشنهاد میکنم

 • مرتضی پارسایی مهر
  4 | 4

  بیمه ازپارسیان خریدم ....توپول گرفتن تحویلت میگیرن موقع خسارت مودبانه میپیچونن.بیمه پاسارگاد پیشنهاد میکنم

 • حامد
  0 | 1

  آماری که از بیمه مرکزی تایید نشده باشه هیچ ارزشی نداره، برای تحقیق بهتره به بیمه مرکزی ایران مراجعه کنید.

ارسال نظر

عناوین بیشتر