{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 233035

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که اطرافیانتان از سود‌های نجومی خرید سهام در بورس صحبت و ادعا کنند سود ۶۰ درصدی در مدت زمان دو هفته کسب کرده‌اند.

اقتصاد آنلاین - محمد حسینی؛ آن‌ها راست می‌گویند واقعا سود 60 درصدی کسب کرده‌اند اما برای چه مبلغی و آیا توانسته‌اند آن را به صورت مستمر داشته باشند؟

غالب کسانی که ادعای به دست آوردن چنین سودی را دارند؛ توانسته‌اند آن را حداکثر بر روی مبلغی حدود 1 میلیون تومان به‌دست آورند. این درآمد قطعا پایدار نبوده و معمولا مربوط به زمان اوج گیری یک سهم تا رسیدن به قیمت واقعی خود در عرضه اولیه بوده است و به طور قطع می‌توان گفت که در روند متعادل و معمول بازار در مدت 2 هفته نمی‌توان به این سود دست یافت.‌

اما نکته‌ای که درباره عرضه‌های اولیه وجود دارد این است که در سال جاری شاهد رشد بی‌سابقه عرضه‌های اولیه در بازار بورس و فرابورس ایران بودیم به گونه ای که مجموع عرضه‌های اولیه شهریور و مهر بیشتر از تمام عرضه‌های اولیه در سال گذشته است.

حال سوالی که مطرح می شود این است آیا تاکنون عرضه‌های اولیه کسی را پول دار کرده است؟

چیزی که مردم نسبت به آن آگاهی ندارند و باعث می‌شود گاهی حتی در بورس ضرر کنند این است که مقدار عرضه‌های اولیه بسیار ناچیز است، اگر مروری بر جدولی که در این خبر آماده بکنید، شاهد خواهید بود که قیمت بیشتر عرضه‌های اولیه کمتر از 100 هزار تومان هستند و با توجه به محدودیتی که برای خرید تعداد سهام در عرضه اولیه وجود دارد، حتی اگر 50 درصد هم سود اولیه آنها باشد و این سود را نصیب صاحبان سهام کنند، مبلغ ناچیزی به صاحبان سهام می‌رسد و گاه  از سر نا آگاهی مردم سهام خود را بیش از اندازه نگه می‌دارند. به عنوان مثال می توان به سهم به پرداخت ملت اشاره کرد که در ابتدا 26 درصد سود داشت اما در صورتی که صاحبان سهم آن را نگه داشته باشند در انتها یا با ضرر آن را می‌فروشند یا با سود اندک 3درصدی، که قیمت روز این سهم 3 درصد رشد را نسبت به اولین عرضه نشان می‌دهد.

حال سوال این است که واقعا این مبالغ اندک ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر؟

برخی به دنبال سودهای رویایی وارد بورس می‌شوند و شاید در معامله اول خود که احتمالا عرضه اولیه است سود کنند اما اگر بدون آگاهی کافی در این بخش سرمایه‌گذاری کنند در دراز مدت ضرر خواهند داد و حتی اگر این ضرر ناچیز باشد اما ممکن است سرمایه‌گذار را دچار سرخوردگی کند و باعث شود دیگر به سمت بورس نیایند.

با توجه به تمام این تفاسیر قبل از هرگونه سرمایه گذاری در بورس باید مهارت لازم را برای این کار به‌دست آورد و دل به سودهای کوتاه مدت نیست.

برای مشاهده جدول در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید

عرضه اولیه

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    پس از چهار سال زیاندهی ممتد بورس، واقعا خوبه ها! فقط باید مواظب هجوم گله وار به این عرضه های دامی بود!