کد خبر 170010
A
1
رئیس اداره ابزارهای مالی بورس کالا عنوان کرد:

ناصر پور با بیان اینکه معاملات اختیار معامله بر روی ذرت و جو در حال بررسی است ، گفت: بورس کالا آماده راه اندازی بازار آتی ارز است.

به گزارش اقتصاد آنلاین ؛ رئیس اداره ابزارهای مالی بورس کالا با بیان اینکه راه اندازی معاملات اختیار خرید و فروش سکه طلا در بازار ابزار های مشتقه دستاوردی بزرگ برای پیشرفت بازار سرمایه ایران در آسیا محسوب می شود ، گفت: آپشن های کالایی هم اکنون تنها در بازار سرمایه 8 کشور وجود دارد و این در حالی است که در میان کشور های آسیایی پس از مالزی تنها ایران توانسته معاملات آپشن کالایی را داشته باشد.

علیرضا ناصرپور از بررسی راه اندازی معاملات احتیار خرید و فروش بر روی کالاهای کشاورزی خبرداد و گفت: در صورت تقاضا و ظرفیت های موجود در رینگ کشاورزی بورس کالا ابزارهای اختیار فروش و خرید ذرت و جو نیز راه اندازی خواهد شد.

این مقام مسئول در برابر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا ابزار آتی سکه در بورس کالا در برخی سررسید ها باعث افزایش کاذب قیمت ها در بازار سکه نقدی و حتی دلار شده، گفت: این انتقاد از نظر کارشناسی تحلیل دقیقی نیست زیرا بازار سکه آتی بورس تحت تاثیر بازار نقدی سکه است .

وی با بیان اینکه تفاوت بین بازار نقدی و آتی سکه همواره کمتر از نرخ سود بانکی سالانه است، افزود: قیمت نقدی سکه طلا در بازار آزاد در حالی طی دوره های زمانی مختلف نوسان می کند که هم اکنون حباب حدود 90 هزار تومانی در این بازار دیده می شود .

ناصر پور از آمادگی بورس کالا برای راه اندازی بازار آتی ارز خبر داد و گفت: از مدت ها قبل بورس کالا با آماده سازی بستر های موجود آمادگی خود را برای راه اندازی بازار مشتقه ارزی اعلام کرده و این در حالی است که با توجه به راه اندازی مکانیزم معاملات اختیار معامله زمینه مناسب برای عملیاتی شدن این بازار افزایش یافته است.

به گفته وی آمادگی فنی و عملیاتی برای راه اندازی بازار آتی یا اختیار معامله ارز در حالی از هم اکنون در بورس کالا فراهم است که به محض نخستین تفاهم میان بانک مرکزی و سازمان بورس برای راه اندازی این بازار به سرعت معاملات ارزی در این بازار کلید می خورد .

اخبار مرتبط

  • علي رضايي
    0 | 1

    اقتصادي كه مدير ندارد حباب ٩٠٠٠٠ هزار توماني سكه! مردم درس بگيريد

ارسال نظر

عناوین بیشتر