{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 277104

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و گو با اقتصاد آنلاین مطرح کرد

یک کارشناس اقتصادی گفت:به طور حتم ایجاد بازار دوم ارزی در شرایط فعلی، بهترین راهکار برای کنترل این بازار خواهد بود.

اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانی؛ کامران ندری در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با تاکید بر این‌که اعلام نرخ 4200 تومانی بیشتر سهمیه بندی ارز است تا تک نرخی کردن آن، تصریح کرد: تک نرخی کردن به این معنا است که هر کس بتواند هر مقدار ارزی که نیاز دارد تهیه و یا عرضه کن.

او ‌با اشاره به اینکه سیاست‌های فعلی در واقع تکرار راهکارهای گذشته است،ادامه داد:اصرار بر نرخ 4200 تومانی مشکلات جدی برای آینده اقتصادی کشور به وجود خواهد آورد که  در این راستا می‌توان به افزایش میزان ثبت سفارش واردات در سال جاری اشاره کرد که این افزایش، نتیجه سود حاصل از نرخ دولتی و بازار آزاد است.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: در بازار فعلی با مشکل بیش اظهاری واردکنندگان و کم اظهاری صادرکنندگان مواجه شده ایم و همه این‌ها در نهایت موجب رانت اقتصادی خواهد شد.

ندری با بیان اینکه ثابت نگه داشتن نرخ ارز عامل کاهش قیمت‌ها نمی‌شود، اظهار کرد: کسانی که در بازار قیمت‌گذاری انجام می‌دهند، حتی اگر کالایی را با نرخ 4200 تومان تهیه کرده باشند با قیمت بازار  آزاد عرضه می‌کنند.

او همچنین درباره طرح ایجاد بازار دوم ارزی توضیح داد: در شرایط فعلی بهترین راهکار برای تنظیم بازار و تامین نیاز مردم، ایجاد بازار دوم ارز است که می‌تواند جلوی کسب سود حاصل از تفاوت دو نرخ را بگیرد.

ندری درباره چشم‌انداز قیمت دلار در روزهای آینده اظهار کرد: همه چیز به مذاکرات ما با اروپایی ها در زمینه حفظ برجام بستگی دارد اما مسلما در ماه های آینده با محدودیت ارزی مواجه خواهیم شد که این موضوع بر قیمت ارز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ... مردم همین الان هم دارند با دلار ۶۰۰۰ تومانی یا حتی بالاتر زندگی میکنند،در بازار قیمت اجناس بر اساس نرخ دلار آزاد قیمت گذاری میشه، حتی بعضا بالاتر،چون فروشنده در نظر میگیره که جنسی که بفروشه در شرایط فعلی حتی با دلار ۶۰۰۰ هم قادر به تامین مجددش نیست. یا در مواردی احتکار دیده میشه.
    به نظر میاد حتی اگر دولت در شرایط فعلی نرخ ارز را واقعا تک نرخی بکنه،و دلار کلا ۶۵۰۰ باشه و قیمت گذاری آزاد باشه،تغییر عمده ای در وضعیت فعلی اقتصاد رخ نده.
    به هر حال مردم دلار ۴۲۰۰ تاحالا به خودشون ندیدن،حتی در اقلامی مثل دارو،ما که هرروز میریم داروخانه دارویی بخریم،مخصوصا خارجی،شاهد افزایش قیمت هستیم.