{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 175583

«اگر بانک‌ها از این کار خود دست برندارند، در درجه اول مردم باید پول را به بانک‌ها نداده، خود استفاده کرده و اشتغال زایی نمایند و در درجه دوم، نیازمند به یک قانون قاطعی هستیم تا جلوی این مدل فعالیت بانک‌ها گرفته شود.»

 آیت‌الله نوری همدانی امروز (چهارشنبه) در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم به موضوع ربا در فعالیت‌های بانکی اشاره کرد و گفت: امروز بانک‌های خارجی در دست یک درصد از ثروتمندان بوده و این افراد با رباخواری چاق‌تر شده؛ روز به روز پول آنان بیشتر و ۹۹ درصد دیگر مردم فقیرتر می‌شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی اظهار کرد: ربا، گناه کبیره‌ای است که توصیف آن در شرع اینگونه آمده که یک درهم از ربا مقابل ۷۰ زنا با مادر در خانه کعبه است و خدای متعال در هفت جای قرآن نیز از آن انتقاد کرده است.

این مرجع تقلید گفت: همین بانک‌دارها در کشورهای خارجی با این وضع پولی و مالی، دولت‌ها را به وجود آورده و دولت‌ها نیز قوانین را به نفع آنان وضع می‌کنند.

وی با بیان این که ما مسلمان بوده و ربا در اسلام حرام است، خاطرنشان کرد: اگر در مقابل یک قرض، پول بیشتری گرفته شود، حرام و ربا است و متأسفانه این کار در بانک‌های ما انجام می‌شود.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه گرفتن زیادی فقط در یک مورد مجاز است، تصریح کرد: اگر در هنگام قرض و به عنوان شرط ضمن عقد توافق شود که اگر تا فلان تاریخ آورده نشود، باید فلان مقدار جریمه دهد، مشکلی نیست و باید پرداخت شود؛ اما در بانک‌ها از این موضوع سوءاستفاده شده و در قراردادهای خود آورده‌اند که اگر یک ماه دیر شود، فلان مقدار؛ اگر یک ماه و پنج روز دیر شود، فلان مقدار و ...؛ که در این صورت این جریمه‌ها را روی بدهی افراد کشیده و برای آن جریمه نیز مجدد جریمه دریافت می‌کنند که این مسائل، ربا است.

این استاد حوزه بیان داشت: جریمه را فقط یک مرتبه می‌توان دریافت کرد؛ نه اینکه برای آن مدل‌های گوناگون ساخته و روی جریمه نیز مجددا جریمه دریافت کنند.

وی یادآور شد: بارها در پاسخ به نامه‌ها نوشته‌ایم که جریمه برای أداء دین رباست؛ اما متأسفانه به این احکام الهی عمل نمی‌شود.

این مرجع تقلید به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور اشاره و اظهار داشت: ما به دنبال آن هستیم که اقتصاد را در داخل کشور مرتب کرده و احتیاجی به خارج نداشته باشیم و یکی از عوامل اثرگذار در تحقق این موضوع، بانک‌ها هستند و باید در راستای تحقق آن قدم بردارند.

وی افزود: امروز ثروت مردم در بانک‌هاست و بانک‌دارها نباید به نفع خود به تجارت بپردازند؛ باید پول‌ها را به دست مردم سپرد تا در راه صنعت، کشاورزی و اشتغال به کار گرفته شود و در این صورت است که نعمت فراوان شده، ارزانی آمده و اشتغال ایجاد خواهد شد.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: اگر بانک‌ها از این کار خود دست برندارند، در درجه اول مردم باید پول را به بانک‌ها نداده؛ خود استفاده کرده و اشتغال‌زایی کنند و در درجه دوم، نیازمند به یک قانون قاطعی هستیم تا جلوی این مدل فعالیت بانک ها گرفته شود.

ارسال نظر

 • حمید
  ۲۶ ۳

  پولی در دست مردم نیست که به بانک ها بدهند !! به همین علت اقتصاد مملکت قفل شده و رکود اقتصادی تشدید شده

  • ناشناس
   ۴ ۹

   اولا که تا قدرت چاپ پول دست دولته ، این حرفی که پولی نیست یک حرف غیر منطقی و مخالف با علم اقتصاد و سیستم بانکی است. مسئله تورم و حجم پول مسئله دیگری قابل بحث است. دویما» این پولی که مردم سپرده میگذارن شراکت در امور اقتصادی است. بانک در صنایع و معادن سرمایه گزاری میکند و درصدی از سود را برمیگرداند به صاحبان سپرده. حالا اگر اینکار در مقاطع کوچکتر به افراد اجحاف میشود فکر دیگری برای افرادی که نیازمند به وام با بهره کم هستند باید کرد. وقتی هم دولت وام با بهره کم میدهد دیده شده که از ان سواستفاده میشود.

 • ناشناس
  ۲۳ ۵

  پولهامون كجا بذاريم؟؟منظورتون اينه كه قرض الحسنه بذاريم؟؟بانك با سرمايه مردم كار ميكنه و سرمايه گذاري هاي كلان انجام ميده ،سود واقعي خيليييي بيشتر از اين سودي هست كه به مردم ميدن،در حد تورم،در حاليكه بايد سود بيشتر بدن،

 • ناشناس
  ۷ ۵

  از فردا همه پولشان را از بانکها میگیرند.

 • محمدی
  ۸ ۹

  ممنون از این بابت که شفاف سازی کردید ٫ سود سپرده در کشورهای غربی حدود نیم درصد است ولی در ایران اسلامی ٫ ۲۰٪ است مسلمان بدون عمل به قرآن مسلمان نیست و فقط مسلمان شناسنامه ای است

  • ناشناس
   ۵ ۰

   اطلاعات تو اصلاح کن تورم هم در کشورهای غربی حدود نیم درصد است .

 • احمد
  ۸ ۱۲

  من مقلد ایشان نیستم اما به نظرم حقیقت را می گوید و مردم باید برای داشتن اقتصادی سالم جایگزینی برای بانکها پیدا کنند

 • ناشناس
  ۹ ۳

  یه جای سالم نشون بدید که ارزش پول ما از بین نره،نا میزاریم همون جا،من به شخصه هر کاری با پولم کردم،ضرر کردم و اخرش به این نتیجه رسیدم بزارم بانک تا حداقل کمتر ضرر کنم

 • ناشناس
  ۷ ۴

  این کاری که در سیستم بانکی راه افتاده هیچ ربطی به ربا و نزول نداره ، بانک مرکزی اجازه داده تا پول چاپ بشه در حالی که هیچ سودی در کار نبوده و اون عده ای که پول تو بانک دارن سود کنند و بقیه مردم ضرر ، هم دولت و هم حکومت همه توی این چند سال میودنن دارن چه فسادی می کنند ... دلیل اصلی رکود هم سود مضخرف و بالای بانکیه ،چون اگه سود بانکی حاصل از فعالیت اقتصادی میبود رکود اقتصادی بی معنی بود، با رها کردنش هم که بالاخره باید رها بشه دوباره یه تورم داریم ، گند زدن به وضعیت اقتصادی کار دولت هاست ، حالا به نظر شما با دولتی که یه همچین فسادی کرده بای چه کرد...

  • ناشناس
   ۱ ۰

   هر وقت ارزش پول ما از بین نره من از بانک پولم هرچقدر کم میکشم بیرون .

 • ناشناس
  ۲ ۱

  تا بود بانک امانتدار پول مردم بود و امن ترین محل برای نگهداشتن پول . صدقه سر تدبیر حالا چه پولتو بذاری بانک چه عین هیزم بریزی تو شومینه روشن .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بنده خدا بانکهای خارجی اصلا سود نمیگیرن و بهره ندارن.
  جی میگی این چیزا رو.خارجیها درست کردن؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خوب اين پولهاي كمي كه مردم دارند هيجا نميشه باهاش سر مايه گذاري كرد چون مقدارش كمه و با توجه به ركودهيچ سرمايه گذاري هيج عاقلانه نيست بهترين جا همون بانكه و با توجه به تورم نميشه از مردم انتظار داشت قرض الحسنه تو بانك بذارند شما اول بريد اقتصاد رو درست كنيد تورم رو ثابت كنيد ارزش پول رو بالا ببريد دلار هر روز بالا نره بعد اينا خودش درست ميشه