کد خبر 188960
A
2

تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی از آن است که به دلایل شرایط حاکم بر اقتصاد کلان و اتخاذ سیاست‌هایی برای کاهش تقاضای ارز در طول سال‌های اخیر، مدیریت واردات به‌صورت نسبی مورد نظر و اجرا قرارگرفته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، روند واردات کشور بنا به تحلیل‌های مرکز پژوهش‌های مجلس گویای آن است که واردات تا سال 1389 روندی صعودی داشته و از حدود 13 میلیارد دلار در سال 1378 به بیش از 64 میلیارد دلار در سال 1389 رسید. یعنی 392.3 درصد افزایش واردات طی 12 سال.

اما پس از آن، به دلیل تشدید تحریم‌ها و بروز محدودیت‌های ارزی در کشور، روند کاهشی واردات از سال 1389 آغاز و به‌دلیل افزایش فزاینده نرخ ارز و کاهش تقاضا به‌دلیل تشدید شرایط رکودی، روند کاهشی واردات ادامه یافت و در سال 1394 به حدود 41 میلیارد دلار رسید که تقریبا معادل میزان واردات در سال 1385 بود. میزان واردات در سال 1395 نیز در حدود 43 میلیارد دلار گزارش شده است.

بر این اساس، می‌توان عنوان کرد که به دلایل شرایط حاکم بر اقتصاد کلان و اتخاذ سیاست‌هایی برای کاهش تقاضای ارز در طول سال‌های اخیر، مدیریت واردات به‌صورت نسبی مورد نظر و اجرا قرارگرفته است.

البته در شرایط تحریم و تشدید محدودیت‌های ایجاد شده برای واردات می‌توان عنوان کرد که میل به واردات غیررسمی (قاچاق) افزایش یافته و لازم است سرجمع واردات به صورت رسمی و قاچاق مورد نظر قرار گیرد. با این حال با توجه به تخمینی بودن آمار 15 تا 25 میلیارد دلاری قاچاق در چند سال گذشته و ابهامات متعدد مطروحه در خصوص نحوه برآورد میزان قاچاق، اتکا به این سرجمع نیز از اطمینان بالایی برخوردار نیست.

در این میان، بررسی آماری میزان واردات در بلندمدت نشان‌دهنده رابطه مستقیم آن با سرریز درآمدهای نفتی به اقتصاد کشور است؛ به این نحو که درآمدهای سرشار نفتی موجب افزایش میل به واردات شده و از این منظر میزان سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و تولیدی را متاثر کرده است.

اگرچه روند کاهشی واردات در چند سال اخیر به معنای مدیریت واردات در تمامی بخش‌ها و کالاها نبوده و ممکن است در برخی موارد هنوز مصادیقی از کالاهای غیرضرور وجود داشته باشد که لازم است احصا و مدیریت شوند.

واردات

اخبار مرتبط

 • ناشناس
  0 | 3

  با ایجاد رکود عمدی برای کاهش مصرف و ریاضت اقتصادی به نحوی که مصارف ارزی کاهش شدید داشته باشه. و دولت بتونه مصرف کننده عمده منابع باشه.

 • ناشناس
  0 | 2

  فقط با ايجاد ركود. و اين ركود داره مثل موريانه پايه هاي توليد و تجارت رو ميخوره و هزينه برگشت به رونق رو افزايش ميدهد. سياست گذارها فكر ميكنن راحت ميشه اقتصادي رو كه چند سال در ركود بوده به رونق برگردوند
  به قول شاعر كه ميگه ببين ساختن چقدر سخته ولي ويروني آسونه

ارسال نظر

عناوین بیشتر