کد خبر 163956
A
زیان در انتظار شرکت‌های آمریکایی؛

تاکید مقامات بوئینگ بر ایجاد فرصت شغلی می‌تواند دلیل گرفتن چراغ سبز از ترامپ برای قطعی‌شدن همکاری و عقد قرارداد فروش هواپیما به ایران باشد.

به گزارش «نیوزنو»، بوئینگ اعلام کرد که که قرارداد ۱۶.۶ میلیارد دلاری این شرکت با ایران، موجب ایجاد فرصت شغلی در آمریکا خواهد شد که این لحن بیان از نگاه کارشناسان اقتصادی، پیام‌هایی را در برداشته است.  

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، این در حالی است که شرکت بوئینگ در بیانیه‌ای بر این موضوع تاکید داشته که فروش هواپیما به ایران، باعث ایجاد اشتغال برای ده‌ها هزار آمریکایی در فرآیند تولید و تحویل می‌شود؛ در عین حال،  به گفته تحلیل‌گران اقتصادی، به طور وضوح پیام بوئینگ برای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا است.

جملات دقیق در این بیانیه، نشان می‌دهد که بزرگترین صادرکنندگان آمریکایی در حال بندبازی بر روی تهدیدات ناشی از تغییر سیاست اقتصادی کابینه اوباما در دولت پیش‌رو است که به دنبال نادیده گرفتن توافق هسته‌ای صورت خواهد گرفت.

همچنین پیش از این «دونالد ترامپ»  در مورد وضع تعرفه بر روی کالاهای وارداتی از چین و شرکت‌های آمریکایی که تولیدات خود را در مکزیک و سایر کشورها انجام میدهند، صحبت کرده است Y اما صحبتی در مورد ضرر احتمالی هنگفت به شرکتهای بزرگ آمریکایی از قبیل بوئینگ و جنرال الکتریک در صورت مقابله به مثل کشورهای دیگر در راستای اعمال تعرفه بیشتر و خارج شدن آن‌ها از توافقات تجاری، نکرده است.

مسئولان شرکت بوئینگ به گونه‌ای مودبانه اعلام کرده‌اند که عمیقا نسبت به تصمیمات ترامپ و کنگره درباره قرارداد خود با ایران نگران هستند.

همچنین در فراسوی این قرارداد، بوئینگ و شرکت‌های دیگری که موتورهای جت، کالاهایی با فناوری بالا یا تجهیزات سنگین صادر می‌کنند، بیم آن را دارند که با شروع به کار دولت دونالد ترامپ و آغاز جنگ تجاری، به راحتی مورد هدف قرار گیرند.  

در همین رابطه ریچارد آبولافیا، تحلیل‌گر حوزه هوا و فضا معتقد است که با وضع تعرفه ۴۵ درصدی بر روی کالاهای وارداتی چین، علاقمندی چینی‌ها به خرید جت‌های بوئینگ به جت‌های ایرباس تغییر پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: تلاش برای حمایت از بعضی مشاغل در آمریکا می‌تواند مشاغل دیگر را با خطر روبرو کند، حال این موضوع تفاوتی ندارد که تجارت با ایران باشد یا چین. در حال حاضر ایالات متحده یک الگوی جدید را در راستای حمایت از اقتصاد خود به جهان نشان می‌دهد که می‌تواند ضرر هنگفتی را به صادرکنندگان کلیدی این کشور از جمله بوئینگ وارد کند.  

به طور کلی فروش جت بوئینگ به سایر کشور برای سال‌های متمادی است که بخشی از دیپلماسی آمریکا محسوب می‌شود؛ به دلیل اینکه کشورها برای خرید جت باید بین شرکت بوئینگ و ایرباس تصمیم بگیرند؛ از همین رو پیش از این، «باراک اوباما» رئیس جمهور فعلی آمریکا، اعلام کرده بود که در سفرهای خود، تبلیغ بوئینگ را در دستور کار دارد.

به گفته تحلیل‌گران اقتصادی، در حال حاضر شرکت بوئینگ نیاز به گرفتن سفارش برای ساخت هواپیماهای بزرگتر و نیز به منظور از دست ندادن میدان رقابت در مواجهه با حریف دیرینه خود یعنی ایرباس، بیش از هر زمان دیگری به حمایت دولت نیاز داد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر