کد خبر 156634
A
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: براساس برنامه ریزی قرار است امسال به میزان سه میلیون تن گندم به کشورهای منطقه و قاره اروپا صادر شود و این امر در 10 روز آینده صورت می گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علی قنبری گفت: امسال 14.5 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد که اعتبار آن بالغ بر 147 هزار میلیارد ریال بود و تمام پول آن به کشاورزان پرداخت شد.

وی افزود: امسال گندم مازاد بر مصرف داریم و بخشی از آن به کشورهای حوزه خلیج فارس، قاره های آسیا و اروپا صادر می شود و دولت نیز ظرف 10 روز آینده مجوز مربوطه را صادر خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران صادرات گندم در این حجم را یکی از فعالیت های بی سابقه وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: انبارهای کشور پر از گندم است و با وجود کمبود بارش، به اندازه کافی ذخایر داریم تا چنانچه با کمبود تولید گندم روبرو شدیم، بتوان جبران کرد.

** برنج آلوده نداریم

قنبری درباره وضعیت تولید و مصرف برنج در کشور گفت: سالانه 3.2 میلیون تن مصرف برنج در کشور وجود دارد که 2.2 میلیون تن از آن تولید داخلی است و یک میلیون تن نیز وارد خواهیم کرد که بخشی از این برنج وارداتی به عنوان شرکت بازرگانی دولتی ایران برای ذخایر استراتژیک و بخشی از آن نیز توسط شرکت های خصوصی وارد می شود.

وی ورود هرگونه برنج آلوده را به کشور تکذیب کرد و آن را شیطنت برخی دلالان دانست که تلاش می کنند، کالای خود را بفروشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: برنج وارداتی معمولا از کشورهای اروگوئه، هند و آرژانتین خریداری می شود و ممکن است تاریخ مطلوب برخی از این برنج ها به پایان رسیده باشد و این برنج ها نیز با مجوز وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو توزیع می شود و چنانچه این سازمان اجازه توزیع این برنج ها را ندهد، به مصارف صنعتی می رسد.

این مقام مسئول گفت: بیش از 60 هزار تن دانه روغنی از کشاورزان خریداری شده که پول آن نیز بطور کامل پرداخت شده و امیدواریم سال آینده با کشت بیشتری بتوان به سمت خودکفایی دانه های روغنی حرکت کنیم.

بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از 14 تا 21 آبان ماه با شعار «شفافیت، صداقت» همه روزه از ساعت 9 و 30 تا 20 در مصلای امام خمینی(ره) تهران برپا است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر