کد خبر 156601
A
1

نشست مشترک مهندس نعمت زاده و وزیر اقتصاد ترکیه مهندس نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت و نهاد زیپکچی وزیر اقتصاد ترکیه در نشست مشترکی راه های توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمدرضا نعمت زاده در این نشست گفت: از ابتدای سال 2015 میلادی تجارت ترجیحی بین 2 کشور اجرا شد که این امر صادرات دو کشور را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین مذاکرات قرار شد 15 قلم کالا به لیست صادراتی تجارت ترجیحی طرفین اضافه شود افزود:  تا آخر سال 2016 میلادی نیز مذاکرات درباره 75 قلم کالایی جدید برای توسعه صادرات بین دو کشور مورد بررسی قرار گیرد و مجموع این کالاها به 200 قلم برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از توافق دو طرف برای حذف برخی عوارض گمرکی خبر داد و گفت: در این نشست مقرر شد تا دو کشور اقلامی که برای دو کشور مفید و مهم هست مانند اقلام پتروشیمی را مورد توجه قرار دهند.

محمدرضا نعمت به گفتگوهای سازنده با طرف ترک برای حل مشکلات موجود در پایانه های گمرکی و کاهش زمان انتقال بار به دو کشور اشاره و تصریح کرد: وزیر اقتصاد ترکیه نیز برای بررسی این مشکلات و رفع موانع در این بخش قول مساعد داد.

وزیر اقتصاد ترکیه نیز در این نشست از علاقه مندی کشورش برای افزایش اقلام تجارت ترجیحی به 200 قلم خبر داد و گفت: محصولاتی که در لیست تجارت ترجیحی باشند مشمول عوارض گمرکی ویژه (safe guard) نمی شود.

نهاد زیبکچی با بیان اینکه بر اساس توافق روسای جمهور دو کشور حجم مبادلات تجاری دو طرف باید تا 30 میلیارد دلار در سال افزایش یابد افزود: گرچه حجم تجارت در دنیا کاهش پیدا کرده است اما باید با افزایش تعداد اقلام کالاهای تجارت ترجیحی برای تحقق این میزان مبادلات تجاری تلاش کنیم.

وی به بازگشایی دفاتر تجاری ترکیه در کشورهای مختلف اشاره و تصریح کرد: نخستین دفتر تجاری ترکیه در آیندهای نزدیک در تهران افتتاح خواهد شد

وزیر اقتصاد ترکیه از تلاش برای گسترش همکاری های بانکی دو طرف نیز خبر داد و افزود: تفاهم نامه هایی قبلا بین دو کشور امضا شده است و باید برای اجرایی شدن آنها و تقویت روابط بانک های دو کشور برنامه ریزی شود.

وزیر اقتصاد ترکیه به طور ویژه از میزبانی مقامات جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد.

اخبار مرتبط

  • مدیر عامل
    0 | 0

    با خوش آمد گویی به شما ، این فرصت را عنیمت شمرده و تا می توانید از تجربیات آقای نعمت زاده در زمینه های مختلف صنعتی ، بازرگانی ، پتروشیمی ، پالایش نفت ، نحوه اداره شرکت های خصوصی و بویژه محیط زیست حد اکثر استفاده را ببرید.این فرصت که برای ما بوجود نیامد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر