کد خبر 205559
A

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد به دلیل هزینه بالاتر برای انرژی تجدیدپذیر و شبکه‌های برق و کاهش قیمت‌های نفت، برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۶ سرمایه‌گذاری در برق از سرمایه‌گذاری در نفت و گاز پیشی گرفت.

 اما طبق گزارش آژانس مجموع سرمایه‌گذاری در انرژی در سال میلادی گذشته به میزان ۱۲ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۵ کاهش یافت و به ۱/۷ تریلیون دلار رسید که دومین کاهش سالانه متوالی بود. سرمایه‌گذاری‌های نفت و گاز ۲۶ درصد کاهش یافت و به ۶۵۰ میلیارد دلار رسید که بیش از یک چهارم در سال ۲۰۱۶ کاهش داشت و تولید برق ۵ درصد کاهش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد ، لازلو وارو، رییس اقتصاددان آژانس بین‌المللی انرژی در این باره به خبرنگاران گفت: واکنش صنعت نفت و گاز به دوره طولانی قیمت‌های پایین که دوره کاهش چشمگیر سرمایه‌گذاری بوده و پیشرفت فناوری که هزینه‌های سرمایه‌گذاری در نیروی تجدیدپذیر و نفت و گاز را کاهش داده، دو دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در انرژی بوده است.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی با جهش ۵۳ درصدی شیل آمریکا و هزینه در روسیه و خاورمیانه، انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در نفت و گاز در سال ۲۰۱۷ به میزان ۳ درصد رشد کند. رشد سریع فعالیت‌های شیل امریکا، افزایش ۱۶ درصدی هزینه‌های شیل در سال ۲۰۱۷ را به دنبال داشته است، در حالی که این هزینه‌ها در فاصله سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ تقریبا نصف شده بود. با این‌همه بخش برق جهانی بزرگ‌ترین دریافت‌کننده سرمایه‌گذاری انرژی در سال ۲۰۱۶ بود و در این سال برای نخستین‌بار از مجموع سرمایه‌گذاری در نفت، گاز و زغال‌سنگ پیشی گرفت.

به گفته رییس اقتصاددان آژانس بین‌المللی انرژی، سرمایه‌گذاری قوی در انرژی تجدیدپذیر و هزینه بیشتر در شبکه‌های نیرو، برق را بزرگ‌ترین بخش سرمایه‌گذاری ساخت. سرمایه‌گذاری در برق در سراسر جهان ۷۱۸ میلیارد دلار بود و هزینه بالاتر در شبکه‌های برق، کاهش سرمایه‌گذاری در تولید نیرو را جبران کرد. سرمایه‌گذاری در ظرفیت نیرو مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر با وجود کاهش سه درصدی به ۲۹۷ میلیارد دلار رسید و بزرگ‌ترین بخش هزینه در برق ماند. اگر چه سرمایه‌گذاری در انرژی‌ تجدیدپذیر سه درصد کمتر از پنج سال گذشته بود اما افزوده شدن ظرفیت ۵۰ درصد بالاتر بود و انتظار می‌رود به مدد کاهش هزینه‌های واحد و بهبود فناوری در سلول‌های خورشیدی و تولید بادی، تولید از این ظرفیت حدود ۳۵ درصد بالاتر رود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر