کد خبر 156651
A

بهای نفت در بازار جهانی رو به کاهش بیشتر می باشد و این مساله سبب شده روبل روسیه که ارزش آن به بازارهای نفتی وابسته است، در خطر سقوط آزاد قرار گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اعضای اوپک و کشورهای تولیدکننده غیراوپکی برای کاهش تولید نفت به توافق نرسیدند و به دنبال آن قیمت ها در بازار جهانی از حدود 51 دلار به بشکه ای 47 دلار تنزل یافت.

روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس چاپ مسکو روز یکشنبه نوشت: وضع بازار جهانی خوب نیست و مازاد تولید نفت احتمال سقوط بیشتر بهای آن را به وجود آورده است.

با کاهش بهای نفت در بازار جهانی، از ارزش برابری پول روسیه حدود دو روبل کاسته شده و یک دلار آمریکا به 63،80 و یورو 70،20 روبل رسید. 

با توجه به مازاد تولید نفت بر اثر افزایش تولید برخی کشورهای تولیدکننده نفت ازجمله لیبی، نیجریه و روسیه احتمال سقوط بهای نفت در بازار جهانی زیاد است.

روزنامه روسی نوشت: اگر کشورهای نفتی برای کاهش تولید و ایجاد موازنه عرضه و تقاضا توافق نکنند، این احتمال وجود دارد که بهای هر بشکه نفت به 40 دلار هم کاهش یابد.

در صورت بروز چنین وضعیتی ارزش پول روسیه هم خودکار کم می شود و احتمال دارد از هر 63 روبل در برابر دلار 75 روبل شود. 

ماسکوفسکی کامسامولتس این احتمال بدبینانه را هم رد نکرده است که سال 2017 مازاد تولید نفت موجب سقوط بهای آن تا بشکه ای 25 دلار هم خواهد شد.

روسیه در ماه اکتبر تولید نفت خود را به بیش از 11 میلیون بشکه در روز رساند که پس از فروپاشی شوروی بی سابقه بود.

ارسال نظر

عناوین بیشتر