کد خبر 156419
A

نمایشگاه صنعت برق که روز گذشته با حضور وزیر نیرو آغاز به کار کرد، توانمندی‌های این صنعت را به‌خوبی بازتاب می‌دهد اما چیزی که با گشت‌وگذار در این نمایشگاه و صحبت با غرفه‌داران می‌توان به آن پی برد، انتظار فعالان صنعت برق برای رونق‌گیری دوباره طرح‌های برقی دولتی و پرداخت بدهی دولت به بخش خصوصی است.

 وزیر نیرو در افتتاحیه این نمایشگاه از کاهش بدهی‌های دولت به فعالان صنعت برق خبر داد اما این کاهش هم از نگرانی‌های آنها نکاسته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کسب و کار ، حمید چیت‌چیان در مراسم گشایش شانزدهمین نمایشگاه صنعت برق از کاهش 100 هزار میلیارد ریالی بدهی‌های صنعت برق از ابتدای امسال تاکنون و رسیدن آن به مبلغ 220 هزار میلیارد ریال در ماه‌های گذشته خبر داد. وزیر نیرو با اشاره به مطالبات پیمانکاران و تولید‌کنندگان برق از این وزارتخانه افزود: عمده عقب‌ماندگی پرداخت‌ها سه یا چهار ماهه و حداکثر شش ماهه است که در شرایط فعلی مالی کشور، این شرایط دور از انتظار نیست. به گفته این مقام مسئول، امروز صنعتگران و مدیران صنعت برق با همکاری یکدیگر مکانیزم‌هایی را طراحی کردند تا بر مشکل عقب‌ماندگی پرداخت‌ها غلبه کنند. وی ادامه داد: برخی کارخانجات تولید‌کننده فولاد، آلومینیوم و غیره که صنعت برق به آنها انرژی فروخته است، به وزارت نیرو بدهکارند و شرکت‌های تولید‌کننده برق نیز خواهان مواد اولیه این شرکت‌ها هستند که برقراری یک مکانیزم تهاتر بین آنها تا حد قابل توجهی بدهی‌های صنعت برق را کاهش داده است.

چیت‌چیان تصریح کرد: با همکاری دولت، وزارت نیرو نیز با مکانیزم‌های اوراق تسویه خزانه، اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت به خلق منابع جدید مالی اقدام کرده و آنها را در اختیار نیروگاه‌ها و شرکت‌های سازنده طلبکار از وزارت نیرو قرار داده است. وی تصریح کرد: ابتدای امسال بدهی‌های صنعت برق 320 هزار میلیارد ریال بود که با اقدام‌های انجام شده امروز به حدود 220 هزار میلیارد ریال کاهش یافته است.

فشار دو مشکل اساسی بر بخش خصوصی صنعت برق

یک مقام مسئول صنفی صنعت برق در حاشیه نمایشگاه، درباره وضعیت فعالان این صنعت  گفت: دو مشکل اساسی در صنعت برق به چشم می‌خورد که مسئولان هم نسبت به آن آگاه هستند و ما خواستار آن هستیم که نسبت به این دو مشکل اقدام عاجل صورت گیرد؛ مساله اول بدهی‌های دولت به بخش خصوصی است و حجم این بدهی‌ها بالغ بر 220 هزارمیلیارد ریال و رقم بسیار سنگینی است. رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان تابلو برق افزود: این میزان مطالبات موجب کاهش توان شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات و ارائه‌کنندگان خدمات برقی شده به‌حدی که بسیاری از این شرکت‌ها با نیمی از ظرفیت خود کار می‌کنند و تعداد قابل توجهی هم تعطیل یا نیمه‌تعطیل هستند. سیدعلی قانع مساله دوم را واردات بی‌رویه تجهیزات برقی برشمرد و بیان کرد: واردات بی‌رویه در حالی اتفاق می‌افتد که ما در داخل کشور توان تولید این تجهیزات را داریم و شما هم می‌توانید در نمایشگاه انواع تجهیزاتی را که ساخت داخل است، مشاهده کنید درحالی که حجم سنگینی از این تجهیزات هم تحت عناوین مختلف وارد کشور می‌شود بدون اینکه الزامات اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی مورد توجه قرار گیرد.

مدیر یکی از شرکت‌های برند تجهیزات برقی نیز معتقد است شرایط صنعت برق به‌جز اصلاح ساختاری درآمدهای این صنعت راه بهبود دیگری ندارد. یوسفی، مدیرعامل شرکت هوراند در این‌باره  گفت: نمایشگاه باید محلی برای ارائه دستاوردهای جدید صنعت برق باشد ولی می‌بینیم که بسیاری از شرکت‌ها با همان تولیدات قبلی به نمایشگاه امسال آمده‌اند چون توان مالی برای سرمایه‌گذاری و ارائه محصول جدید ندارند. تعداد شرکت‌های خارجی هم افزایش داشته است و گرچه حضور شرکت‌های خارجی در بازار ما اتفاق بدی نیست ولی این شرکت‌ها برای فروش تجهیزات می‌آیند درحالی که تجهیزات مشابه را شرکت‌های داخلی می‌سازند و به دلیل ناتوانی دولت در پرداخت مطالبات، داخلی‌ها توان تولید ندارند.

مسئولان هم به این نکته واقفند که صنعت برق ما دیگر جایی برای فروش برق ارزان که محصول نهایی این صنعت است، ندارد و باید قیمت برق واقعی شود اما ملاحظاتی هست که اجازه نمی‌دهد این اتفاق بیفتد و تاوان قیمت غیرواقعی برق را هم فعلا صنعتگران می‌دهند اما مطمئنا با کاهش سرمایه‌گذاری‌ها این خسارت نهایی به مردم و کشور وارد خواهد شد. گفتنی است؛ در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران 645 شرکت داخلی و خارجی حضور دارند که 295 شرکت خارجی و 350 شرکت داخلی هستند. شرکت‌کنندگان خارجی از کشورهای چین، ترکیه، کره و آلمان هستند. همچنین در این نمایشگاه 20 شرکت دانش‌بنیان داخلی حضور دارند. نمایشگاه تا دوشنبه 17 آبان پذیرای بازدیدکنندگان است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر