{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 236225

بررسی شاخص بهای مصرف‌کننده توسط بانک جهانی، نشان می‌دهد قیمتها در ایران، چند برابر میانگین دنیا رشد دارد.

شاخص بهای مصرف کننده (Consumer price index) سالانه کشورها به تفکیک در آخرین آمارهای شده بانک جهانی منتشر شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، بر این اساس شاخص بهای مصرف‌کننده کل جهان در سال 2016، نسبت به سال 2000، 2.5 برابر شده، که به معنی 2.5 برابر شدن قیمت کل کالاهای محاسبه شده در این فاصله است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد این شاخص برای مصرف‌کننده ایرانی در همین زمان، 12.3 برابر شده، که 5 برابر میانگین جهانی است.

بر همین اساس با این شاخص قیمتها در ایران طی 10 سال گذشته افزایش 4.9 برابری را تجربه کرده که پس از سودان در میان کل کشورهای دنیا در مقام دوم قرار دارد.

این تفاوت به معنی رشد بی‌ملاحظه نقدینگی اقتصاد ایران نسبت به اقتصاد جهانی است. بسیاری از کارشناسان، تعمیق سازوکارهای ربوی در اقتصاد ایران و عدم توجه به تولید را علت اساسی این مشکل می‌دانند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۰

  چشم و دل مسئولان دلسوز و فداکار روشن

 • محمد
  ۹ ۰

  سالهای سال است که حقوق و درامد مردم بویژه اقشار ضعیف و اسیب پذیر به ریال است . اما روز به روز نرخ همه چیز بر اساس یک قانون نانوشته با دلار و یورو محاسبه - تنظیم و تعیین میشود . تازه تحریم و عدم تحریم هم قوزبالاقوز شده . به این معنی که اقلامی را که خارجیها براساس تحریم به ما نمیفروشند با زحمات شبانه روزی سودجویان زحمتکش و محترم باید چندین برابرقیمت بخریم . از ان طرف هرکدام از اقلام تولید داخل با قرارگرفتن در لیست صادرات بی درنگ در داخل کشور هم قیمتش تبدیل به دلار و یورو میشود .

 • ناشناس
  ۷ ۰

  البته اینها بر اساس جفنگیات بانک مرکزی بوده. بر طبق تورم واقعی سانسور نشده که مردم ساده هم درک میکنند، رتبه ما در تورم احتمالا رتبه اول دنیاست و اصلا تقصیر مدیران ما هم نیست، فقط تقصیر تحریمه!

 • اعصاب داغون له شده!
  ۲ ۰

  همین تولید و عطش توسعه شما مملکت رو به اینجا رسوند
  حمایت از تولید داخل مردم رو بد بخت کرد
  تحریم بودیم خودتونم کشور رو برای حمایت از مشتی ... به کجا ها که نرسوندین
  ....

 • ناشناس
  ۱ ۰

  تولید رونق نمی گیره تا زمانی که قیمت زمین و مغازه و مسکن واقعی و منطقی نشه