کد خبر 218585
A
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با اقتصاد آنلاین:

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه به دلیل ضعف در دیپلماسی اقتصادی تعرفه واردات محصولات کشاورزی ما در بسیاری از کشورها بسیار بالاتر از رقبا است، گفت: تفاوت در این تعرفه ها سبب کاهش قدرت رقابت محصولات کشاورزی ما نسبت به رقبا در بازار شده است و فرصت حضور و توسعه را در بازارهای صادراتی از محصولات ما گرفته است.

اقتصاد آنلاین- سپیده قاسمی؛ ابراهیم علوی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین یکی از نمونه های قابل ذکر در اینباره را تفاوت تعرفه واردات پسته ایران نسبت به سایر کشورهای تولیدکننده این محصول عنوان کرد و گفت: زمانی پسته ایران یکی از محصولات بدون رقیب در دنیا بود اما افزایش تولید پسته در امریکا و تفاوت تعرفه محصول این کشور نسبت پسته ایران، سبب شده قدرت حضور پسته ایران در بازار جهانی هر روز کمرنگ و کمرنگ تر شود.

 وی افزود: به طور مثال کشور کره جنوبی برای واردات پسته ایران تعرفه 30 درصدی تعیین کرده است درحالی این تعرفه برای کشور امریکا صفر درصد است این امر تا حد زیادی اجازه توسعه صادرات را به کشور نمی دهد.

علوی اعمال ناعادلانه تعرفه ها را نیز از دلایل صادرات فله ای محصولات کشاورزی کشور از جمله پسته دانست و گفت: بسیاری از کشورها حاضر به خرید محصولات ما به صورت بسته بندی نیستند یا تعرفه بالایی برای محصولات بسته بندی در نظر گرفته اند تا با این روش علاوه بر اشتغال زایی، ارزش افزوده بیشتری برای تامین منافع خود ایجاد کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با صادرات فله ای امکان سوء استفاده و فروش محصول کشور ما با نام و برند دیگر کشورها وجود ندارد، اظهار داشت: در حال حاضر این اتفاق برای محصولاتی مانند زعفران و پسته می افتد اما ما چاره ای به جز فروش محصولات به شکل فله ای نداریم چرا که صادرات برای تجار صرفه اقتصادی نخواهد داشت، ضمن اینکه اگر تن به خواست آن ها ندهیم بیشتر از این بازارهای صادراتی را برای رقبا خالی کرده ایم.

علوی همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا نمی توان با ایجاد ارزش افزوده در کشور جبران تعرفه های بالا را کرد، گفت: تعرفه های که برای محصولات ایران در نظر گرفته اند گاهی نسبت به سایر کشورها آنقدر بالاتر است که نمی توان با ایجاد ارزش افزوده صادرات را توجیه کرد.

علوی توجه به دیپلماسی اقتصادی را راهگشای مشکلات حضور محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی دانست و گفت: پیش شرط کامیابی  اقتصادی در سطح بین المللی شناخت دقیق وضعیت موجود در داخل کشور و فضاسازی مناسب برای حضور در بازارهای جهانی است.

به گفته وی دیپلماسی اقتصادی ایران نیاز به باز تعریف و تعیین وظایف دستگاه دیپلماسی و دیپلمات ها در این حوزه دارد.

علوی با تاکید بر لزوم هماهنگی میان دستگاه های سیاسی و اقتصادی، افزود: هماهنگی بین این دو عرصه و توجه به بخش خصوصی و اعتقاد به اهمیت این بخش در فعالیت های اقتصادی از الزامات موفقیت در دیپلماسی اقتصادی است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران از مهمترین دلایل ناکامی در دستیابی به اهداف دیپلماسی اقتصادی را عدم تناسب میان اهداف و رفتارهای سیاسی دانست و گفت: اگر به دنبال قدرت ملی هستیم باید قدرت اقتصادی بالایی داشته باشیم و این مهم جز در سایه بهبود تصویر کشور در عرصه بین المللی با رفتارهای مناسب سیاسی به اجرا در نخواهد آمد.

علوی با اشاره به جایگاه منطقه ای بی همتای و تنوع اقلیمی کشور، گفت: این مزیت های مهم اگر همراه با دیپلماسی مناسب اقتصادی باشد می تواند جذب سرمایه‌گذاری خارجی دربخش کشاورزی، تسهیل فضای کسب‌و‌کار تجاری با کاهش تعرفه ها، روان سازی صادرات ، رونق تولید در این بخش و دستیابی به علم و تکنولوژی روز را برای تولید اقتصادی تر در پی داشته باشد و قدرت رقابت پذیری محصولات ما را در عرصه بازارهای جهانی افزایش دهد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

عناوین بیشتر