کد خبر 169091
A
14
تقدیر جهانگیری از نظام بانکی برای حمایت از واحدهای تولیدی

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که دولت به هیچ وجه بدنبال ایجاد نرخ جدید ارز در بازار نیست، گفت: برخی 3 هزار و 600 تومان را نرخ جدید دلار مطرح می کنند، در صورتی که این رقم درست نیست.

به گزارش اقتصاد آنلاین،  اسحاق جهانگیری روز شنبه در جلسه بررسی و ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در زمینه پروژه های اقتصاد مقاومتی که با حضور رییس و معاونین بانک مرکزی برگزار شد، افزود: 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و پیش بینی می شود این رقم به 50میلیارد دلار هم برسد، در 9 ماهه امسال 33 درصد رشد افزایش صادرات نفتی داشتیم که امیدواریم در ماه های پایانی سال این رقم افزایش یابد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: دلار حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی باید به سیستم کشور بازگردد و قابل قبول نیست که اگر در دوره ای صادر کنندگان با پیمان سپاری پرداخت می کردند و گفته شد نرخ ارز خود را به نرخ آزاد بفروشند، درحال حاضر نیز تاکید داریم ارز خود را به بانک مرکزی بفروشند.

جهانگیری با یادآوری این که این اقدامات در چارچوب اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است، اظهار امیدواری کرد: تعللی نسبت به عرضه ارز یا فروش آن توسط صادرکنندگان به بانک مرکزی صورت نگیرد و نیاز نباشد که آنان را مکلف کنیم و در حال حاضر می توانند ارز را به قیمت آزاد به بانک مرکزی بفروشند.

وی خاطرنشان کرد: همه قوا موظف هستند بخشنامه دولت را رعایت کنند و صرافی ها باید به کار اصلی خود بازگردند، کسی که می خواهد از صرافی ها ارز خریداری کند باید بر مبنایی باشد که رقم آن را بانک مرکزی در این هفته اعلام می کند.

وی اضافه کرد: اگر کسی می خواهد از صرافی ارز خریداری کند معادل ریالی آن و دلار خریداری شده باید مشخص شود که در چه مسیری مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: اگر فردی میزان بالایی دلار خریداری کرد اما مشخص نباشد که برای چه کاری است، هیات سه نفره ای برای بررسی این موضوع و رصد آن مشخص شده است تا اخلالی در بازار صورت نگیرد.

جهانگیری تصریح کرد: بار سنگینی بر دوش نظام بانکی کشور است و همه مسئولان آن را می دانند، دولت مصمم است مشکلات را حل کند.

وی ادامه داد: اگر همت اصلی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد، در اقتصاد کشور این ظرفیت وجود دارد که گشایش هایی ایجاد شود و معیشت مردم بهبود یابد، ما می توانیم برای آینده کشور تصمیم سازی کنیم.

وی گفت: پیشبرد اقتصاد مقاومتی مسئله مهمی است که مشارکت همه دستگاه های حاکمیتی، رسمی، نهادهای مدنی و آحاد جامعه را مطالبه می کند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: اگر دولت و جامعه توسعه گرا و همدل باشند هر چقدر موضوعات اقتصادی بزرگ باشد باز هم قابل حل خواهد بود و اگر به دنبال این هستیم اقتصاد مقاومتی و اجرای آن ما را به اهداف سند چشم انداز نزدیک کند و به رشد پایدار و مستمر هشت درصد برساند و برای مسئله بیکاری راهکاری بوجود آید نیازمند اجماع و تفاهم بر سر این گونه مسائل هستیم.

وی تصریح کرد: نمی توان در شعار بگوییم دنبال حل مسئله بیکاری هستیم ولی زمانی که تریبون به دست می گیریم بر ضد این مسائل هم در عرصه داخلی و بین المللی موضع گیری کنیم.

وی تاکید کرد باید در تمام برنامه ها هدایت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، دانش وبرنامه ریزی از سوی دولت، هماهنگی قوای سه گانه و ارکان تصمیم گیری، استفاده حداکثری از دانش و تجربه مورد توجه قرار گیرد چرا که راه برون رفت از وضعیت اقتصادی پیش روی مردم است و بدون توجه به این شاخص ها نمی توان به راحتی از تنگناها عبور کرد.

معاون اول رییس جمهوری گفت: این که گاهی گفته می شود مهم ترین شاخص اقتصاد مقاومتی این است که قادر بوده همه ارکان کشور در یک موضوعی در یک جهت قرار گیرند، فکر می کنم نیازمند همکاری بیشتر هستیم و رویکرد دولت این بود که در برجام صورت گرفت.

جهانگیری افزود: قبل از برجام با پیچیدگی های بزرگی در فضای بین المللی روبرو بودیم، حتی کسانی که به سیاست خارجی آشنایی داشتند، رسیدن به یک توافق با قدرت های بزرگ را غیرقابل دسترس می دانستند از این منظر باید بتوانیم از این دستاورد در بخش های مختلف کشور استفاده کنیم.

وی با بیان این که در شرایط ویژه ای قرار داریم، یادآور شد: از یک طرف تحولات جهانی و منطقه ای مخاطرات مختلفی پیش روی ما قرار می دهد و از طرفی نمی توانیم نسبت به آن ها بی تفاوت باشیم.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: کشور در شرایط فعلی از امنیت و ثبات بالایی برخودار است و در این شرایط حساس منطقه باید از نیروهای مسلح که چنین شرایط امنی را بوجود آورده اند، تشکر کرد.

جهانگیری تصریح کرد: ایران از شرایط دشوار تهدید و تحریم عبور کرده و امروز مردم انتظار دارند برای مسائل مختلف با عقلانیت، اعتدال و هوشیاری در عرصه های مختلف تصمیم گیری شود.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی هر چه جهان به سمت افراطی گری می رود در مسائل داخلی باید به سوی تدبیر و اعتدال برویم و محور اعتدال و تدبیر هم نظری و هماهنگی در درون دولت و سایر قوا است و در میان نظام و مردم باید این همدلی وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: عزم دولت و رییس جمهوری بر این است به مسائل اساسی مردم بپردازیم و کشور را از تنش و حاشیه دور نگهداریم و در کنار آن با جدیت در مبارزه با فساد پافشاری کنیم تا فشارها و مشکلات اقتصادی را برطرف کنیم.

اخبار مرتبط

 • ناشناس
  2 | 38

  لطف كنيد اينقدر پافشاري نكنيد و با مفاسد هم مبارزه نكنيد خسته ميشه دولت اخه

 • ناشناس
  2 | 36

  بالاخره دلار چند؟

 • ناشناس
  5 | 28

  دولت باید نرخ ارز را همان نرخ قبلی نگه دارد و روی نرخ ارز آزاد هم نظارت کند و دست دزدان ارزی را ببندد

 • ناشناس
  1 | 16

  تقصیرا همه از جمشید بسم‌الله است

 • جواد
  0 | 20

  همش حرف و شعار بالاخره بگویید هیچ برنامه و قصدی برای احیای ریال ندارید

 • ناشناس
  3 | 16

  آيه شريفه الناس مسلطون علي اموالهم و انفسهم يعني مردم بر مال و جان خويش مسلط هستند كه يكي از اصلي ترين قواعد فقهي و حقوقي است و در آن مالكيت خصوصي به روشني پذيرفته شده است. مردم اينگونه صلاح ميبينند اموال خود را به صورت دلار، طلا، ملك يا هر كالاي مجاز ديگري نگهداري كنند و نمي توانيد مردم را از خريدن ارز منع يا محدود كنيد. دستورالعملي هم در اينباره صادر شود خلاف بين شرع بوده و قابل ابطال در ديوان عدالت اداري است.

  بجاي اينكه بخواهيد به مشكل جواب بدهيد مثل هميشه مي خواهيد صورت مسئله را پاك كنيد! مشكل اين است كه تورم بسيار بالاتر از رقم اعلامي و آمارسازي شماست و متاسفانه ريال هر روز ضعيف ميشود، پس بايد مردم بتوانند سرمايه خود را حفظ كنند. بجاي مهار تورم و افزايش قدرت پول ملي كسري بودجه خود را با گران كردن دلار جبران ميكنيد و حالا هم كه جو بازار را ملتهب كرده ايد بجاي آرام بخشيدن و تعديل قيمت داريد دستوري جلوي خريد را مي گيريد تا تقاضا كم شود؟ خوب ارز نميخرند، سكه و طلا ميخرند! آنهم نشد ملك ميخرند و ماشين، اين پاك كردن صورت مسئله است نه جواب به آن! اينكار بدتر بازار را ملتهب كرده و قاچاق ارز را بيشتر ميكند. اگر هم ميخواهيد مثل كشورهاي كمونيستي خريد و فروش ارز را ممنوع يا محدود كنيد بايد قانون برود مجلس و اگر خلاف شرع نبود تصويب بشود، دولت و بانك مركزي نمي توانند يكدفعه از خودشان دستور العمل صادر كنند، اگر ميكنند خلاف قانون و شرع بوده و قابل ابطال در ديوان عدالت اداري هست كه مطمئنا افراد ذينفع زيادي وجود دارند و اقدام خواهند نمود.

  • ناشناس
   0 | 2

   باهات کاملا موافقم. خدا وکیلی الان عاقل کسیه که بره همه دار و ندارش رو بده به دلار و طلا و ملک. مطمئناً دولت تا قبل از انتخابات بصورت تصنعی و دستوری میخواد دلار رو پایین نگه داره. حتی ممکنه 3500 تومانش هم کنه ولی بعد از شروع بکار دولت بعدی، همه چی از جمله دلار و مسکن و ماشین میترکه و مثل دوران دوم دولت احمدی نژاد میشود. اگر یادتان باشد عملکرد اقتصادی احمدی نژاد هم در 4 سال اولش چندان بد نبود، اما بعد از رای آوردن مرحله دوم، اقتصاد را نابود کرد. دولت روحانی هم بیش از 3/5 سال است که فنر تورم را با تمام قدرت فشرده نگه داشته و در این ماههای پایانی سعی میکند حتی بیشتر از قبل فشرده اش کند اما بعد از رای آوردن دوباره، آنرا رها خواهد کرد و فنر تورم بسختی خواهد جهید ....

 • ناشناس
  4 | 9

  همه قوا موظف هستند بخشنامه دولت را رعايت كنند جمله عجيبي هست. از كي تا حالا قوه مجريه براي قوه مقننه يا قوه قضاييه بخشنامه صادر مي كند؟

 • ناشناس
  4 | 16

  تو بازار دلار وسكه اتش افتاده سكه هر روز بيست هزار تومان گران مي شود جلوشه بگيريد تمام پول هاي مردم بيچاره كاغذ پاره شد

 • معتمدي
  1 | 12

  سكه هر روز در حال گران شدن طي يك هفته گذشته هشتاد هزار تومان افزايش پيدا كرده چرا مديران اقتصادي به فكر نيستند چرا مردم به قول هاي مديران اقتصادي اعتماد كنند

 • مرد عاقل
  1 | 6

  با سلام وعرض ادب بابام بهم ياد داده هر وقت نرخ ارز گران شد تا اطلاع ثانوي هيچ چيزي را نفروش چون ممكن است بيچاره شوي من هم هميشه حرف اش را گوش مي كنم فعلا سرمايه كلان روي ملكه وسرمايه ريز روي دلار نظرتون چه هموطنان عزيز؟

 • مردم آگاه ایران
  0 | 10

  در قدم اول .. دولت با عدم عرضه ارز به بازار باعث گران شدن ارز شد و امروز آقای جهانگیری به دنبال مقصر جای دیگر می گردد.. صادر کننده ها را مقصر می نامد و ...

 • سرمایه گذار
  1 | 0

  الکی ملک به دلار نچسبونید دلارگران میشود به هزاردلیل ولی ملک تا ده سال دیگه رکوده و ثابت

ارسال نظر

عناوین بیشتر