کد خبر 163896
A
لاریجانی خبر داد؛

رئیس مجلس گفت: اخیرا رهبر انقلاب دستور دادند که از صندوق توسعه ملی ۵۰۰ میلیون دلار برای استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شود؛ البته صندوق توسعه ملی برای این امور نیست اما ایشان استثنائا برای استان سیستان و بلوچستان این دستور را دادند و به این استان توجه دارند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه (22 آذرماه 95) پس از افتتاح 12 بیمارستان صحرایی برای نیرو زمینی سپاه هرمزگان طی سخنانی اظهار داشت: امروز سعادتی برای ما مجددا حاصل شد که خدمت دوستان ما در هرمزگان برسیم 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، وی افزود: هر گاه نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس مشکلات خود را مطرح می‌کنند احساس می‌کنم باید انرژی بیشتری برای آنان صرف کرد چراکه پایه‌های ایران در استان سیستان ریخته شده است. 

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک ایام میلاد امام جعفر صادق (ع) و پیامبر اکرم (ص) تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم استان سیستان و بلوچستان آباد و موفق شود. 

لاریجانی ادامه داد: سعه وجودی پیامبر در کائنات به گونه‌ای است که مصداق رحمت محسوب می‌شود. هر فیضی به جانب حق‌تعالی بخواهد به کسی برسد همگی از وجود ایشان فیض می‌برند. این یک جریان رحمت در عالم است البته جریان دیگری هم وجود دارد که برای عالم و مردم زحمت می‌آفرینند که مخالف جریان رحمت است. 

وی در ادامه عنوان کرد: کسانی که می‌خواهند در مدرسه محمدی تحصیل کنند باید جلوه‌ای از رحمت در آنها نزد مردم وجود داشته باشد. زمانی که مسئولی کاری انجام می‌دهد و مسئولیتی دارد باید دید آیا زحمات او رحمت است و مشکلی را حل می‌کند یا برای مردم ایجاد زحمت دارد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: زمانی که یک سیاستمدار از صبح بیدار می‌شود و تمام تلاشش بر این باشد که مشکلات را حل می‌کند (مانند وزیر بهداشت) قطعا رحمتش به مردم می‌رسد. البته به وزیر بهداشت خیلی سخت می‌گذرد چراکه هنوز بدهی‌های حوزه بهداشت پرداخت نشده است که این ساماندهی و توجه بیشتر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را می‌طلبد که به این وضعیت رسیدگی کرده و تا بهداشت مردم بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. 

وی بر همین اساس اضافه کرد: در سال‌های اخیر اقدامات خوبی صورت گرفت که هم دولت و هم مجلس تلاش کردند تا منابع خوبی برای مردم اختصاص دهند ولی هنوز استان سیستان و بلوچستان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند که دولت باید در این زمینه آستین بالا بزند و مجلس هم در این زمینه کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر این مشکلات حل شود.

لاریجانی گفت: مسائل اصلی مردم شغل و آبادانی کشور است که باید به آن بیشتر توجه شود نه سرگردانی‌های دیگر البته کسانی هم هستند که از صبح که برمی‌خیزند می‌خواهند نیشی به مردم بزنند که این رحمت نیست.

وی بر همین اساس اضافه کرد: می‌بینیم که عده‌ای با پرچم طرفداری از پیامبر زحمت برای مسلمانان ایجاد می‌کنند از جمله تروریست‌هایی که در منطقه در حال جولان دادن هستند. البته بیرقشان این است که ما پیرو پیامبر هستیم اما به مردم زحمت می‌دهند و این ستم بزرگی است البته در سطح جزئی‌تر مانند مدیران کل و استانداران هم باید تمام تلاش‌شان این باشد که هر روز یک محاسبه‌ای در اعمال خود داشته باشند و گره‌ای از مشکلات مردم باز کنند اما اگر صرفا به دنبال سرگرمی، تلافی و مسائل نفسانی باشند این قطعا تلاش نیست هرچند که اشهدان‌محمدالرسول‌الله بگویند. 

رئیس قوه مقننه در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: هر کسی باید در حوزه خود ببیند این مذهبیتی که از آن دم می‌زند در رفتار خود تجلی دارد یا خیر. ما اگر می‌خواهیم پیرو پیامبر باشیم باید جلوه‌هایی از پیامبر را در رفتار خود بروز دهیم.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش سپاه پاسداران و نیروی زمینی آن تصریح کرد: حرکتی که در سپاه پاسداران به ویژه نیروی زمینی سپاه ایجاد شد قابل توجه و ارزشمند است. البته در گذشته هم دیده بودم که با چه علایق و ذوقی در استان سیستان و بلوچستان، سپاه پاسداران برای رفع محرومیت تلاش می‌کند. 

وی ادامه داد: امکانات وسیعی برای خدمت در سپاه وجود دارد چراکه به عنوان نیروی نظامی وظیفه اصلی آن ایجاد امنیت در کشور به ویژه مقابله با دشمن است و این مسیری است که با سلوک پیامبر همخوانی دارد و این نشان از روحیه انقلابی و مجاهدانه آنان است که بستری را فراهم می‌کند و بسیار ارزشمند است. البته دفاع مقدس هم این روحیه انقلابی را در سپاه پاسداران ایجاد کرد و اکنون هم که به هر مشکلی می‌رسند تلاش در حل آنها دارد. 

وی ادامه داد: وضعیت خوبی در سپاه وجود دارد. قطعا وزیر بهداشت و درمان در این زمینه کمک می‌کند و مجلس هم اگر نیاز باشد سرمایه‌گذاری خواهد کرد که در بخش بیمارستانی و بهداشتی توفیقات مردم این استان بیشتر شود. 

لاریجانی ضمن تقدیر از تلاش نیروی زمینی سپاه و نیروهای نظامی استان سیستان و بلوچستان گفت: این خدمات بسیار ارزشمند است که امیدواریم با همین روحیه تلاش‌ها ادامه داشته باشد. تردیدی نیست که این استان از مشکلات محرومی رنج می‌برد لذا باید تلاش کنیم که حرکت رو به رشدی طی شود و این حرکت شتاب پیدا کند. در سال‌های اخیر برخی تلاش‌ها بسیار خوب و مفید بود اما باید بیشتر شود از جمله دو پروژه گازرسانی و راه‌آهن که بسیار سنگین هستند نیازمند سیر طولانی و همچنین سرمایه‌گذاری هستند اما برای استان آینده‌ساز هستند که این دو پروژه برای آبادانی استان و کشور موثر است و حتما ما در برنامه ششم که روزهای نهایی خود را طی می‌کند برای این پروژه‌های استراتژی کشور سهم قابل توجهی در نظر خواهیم گرفت. همچنین در بودجه سال 96 کل کشور نیز این مسئله را در نظر می‌گیریم. پروژه‌های مهم دیگری هم برای سرمایه‌گذاری در این استان وجود دارند که باید مورد حمایت قرار گیرند. شاید لازم باشد ما اینجا خلاف سیاست‌های اصل 44 برخی نقش‌های دولت را موظف کنیم که در این بخش سرمایه‌گذاری کنند تا این رونق باعث شود حضور بخش خصوصی در این استان بیشتر فراهم شود. 

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه بندی اضافه می‌شود که نقاط محرومی مانند استان سیستان و بلوچستان زمینه انجام پروژه‌های مهم فراهم شود تا از این طریق بخش خصوصی فعال‌تر شود. کار مهمی هم که در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه انجام شد و امیدواریم در مجلس هم تصویب شود این است که سه درصد از درآمدهای نفتی غیر از مواقع بحرانی که بای استان‌ها در نظر می‌گیریم برای چند استان که از محرومیت رنج می‌برند هزینه و سرمایه‌گذاری کنیم که این هم کار مهمی است که امیدواریم در برنامه ششم محقق شود.

رئیس قوه مقننه بر همین اساس اضافه کرد: البته مسئله آب مسئله بسیار مهمی است که در این استان حائز اهمیت است که البته در استان سیستان و بلوچستان مشکل کم‌آبی بیشتر وجود دارد لذا ما سرمایه‌گذاری برای استفاده بهینه از آب را در برنامه ششم در اولویت قرار می‌دهیم تا استان سیستان و بلوچستان از سهمیه بیشتری بهره‌مند شود که از آب موجود استفاده بهینه‌ای صورت گیرد. 

لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود عنوان کرد: با توجه به تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب همیشه نسبت به این استان داشتند و در جلساتی که ما با ایشان داریم معمولا سفارش می‌کند که معمولا در مورد سیستان و بلوچستان تا می‌توانید کمک کنید تا مشکلات حل شود. اخیرا هم دستور دادند که از صندوق توسعه ملی 500 میلیون دلار برای استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شود. البته صندوق توسعه ملی برای این امور نیست اما ایشان استثنائا برای استان سیستان و بلوچستان این دستور را دادند و به این استان توجه دارند. 

وی در پایان گفت: بنده آینده استان سیستان و بلوچستان را با توجه به تحولاتی که در چابهار صورت گرفته همچنین تاکیداتی که رهبری برای آبادانی منطقه مکران در نظر گرفتند و سرمایه‌گذاری سنگینی که در این بخش‌ها می‌شود می‌بینم و ما هم در برنامه ششم تاکید بیشتری برای این استان قائل خواهیم شد.

اخبار مرتبط

عناوین بیشتر