{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 163854

علی‌اکبر ولایتی صبح امروز (دوشنبه) پس از دیدار با رمضان عبدالله در جمع خبرنگاران گفت: تمدید تحریم فرقی با تحریم کردن ندارد و همین کار آنها هم بی پاسخ نخواهد ماند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درباره جلسه روز چهارشنبه هیات نظارت بر برجام که نتایجی از این جلسه به دست آمد خاطر نشان کرد: در رابطه با مقدماتی در جلسه هیات نظارت روز چهارشنبه گفت‌وگو و تصمیم گرفته شد جزئیات را بعدا از طریق دبیرخانه شورای امنیت ملی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بدون تردید در اجرای برجام جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل کرده است ولی آمریکایی‌ها به خصوص در رابطه با حوزه اقتصادی به وعده های خود عمل نکرده اند.

ولایتی با بیان اینکه نفس تمدید تحریم در سنا و کنگره آمریکا با اینکه مجددا تمدید وضع شود عملا فرقی نمی کند و تمدید تحریم با تحریم تفاوتی ندارد و همین کار آنها بدون پاسخ نخواهد ماند، ادامه داد: اگر رئیس جمهور آمریکا تمدید تحریم ها را امضا کند، شرایط جور دیگری است و اگر امضا نکند شرایط طور دیگری خواهد بود .به هر حال جمهوری اسلامی ایران در مورد همین کار هم که انجام شده است واکنش مناسب خواهد داشت و تصمیم ها در مورد مواردی که باید انجام شود اتخاذ شده اما بنابر مصالحی قرار شده جزئیات آن فعلا گفته نشود.

ولایتی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در قبال تمدید تحریم ها قطعا پاسخ مناسب و قاطعی خواهد داد افزود: ما به آنچه قبلا گفتیم و رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد چگونگی اجرای برجام و انجام تعهدات آمریکایی ها در صورتی که حتی در عمل به تعهدات خود ذره‌ای هم نقض داشته باشند و اینکه واکنشی قاطع خواهیم داشت پایبندیم.

وی در رابطه با جزئیات تصمیم‌های گرفته شده در نشست مربوط به برجام گفت: وارد جزئیات نمی شوم. فعلا قرار نیست مطلبی گفته شود اما زمان اعلام آن دور نخواهد بود. جزئیات تصمیمات اتخاد شده است و اطلاع رسانی خواهد شد و به اطلاع مردم شریف ایران خواهیم رساند.

ولایتی تاکید کرد: قطعا مردم ایران از چنین پاسخ قاطعی خوشحال و دشمنان جمهوری اسلامی ایران ناامید خواهند شد.

ولایتی در رابطه با اظهارات نخست وزیر و وزیر خارجه انگلیس هم گفت: انگلیسی‌ها در حال حاضر هیچ اقتداری نداشته و تابع سیاست های آمریکایی ها هستند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها در این منطقه یعنی سوریه،‌ عراق و افغانستان شکست خوردند بنابراین انگلیسی‌ها هم که تابع متغیر آمریکا هستند شکست خواهند خورد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با تاکید بر اینکه سخنان اخیر نخست وزیر انگلیس در رابطه با نقش ایران در منطقه برای دلخوشی عربستان سعودی و فروش سلاح به آنها است گفت: آنها کاسب و به دنبال منافع خود هستند. آنها می‌بینند که در حوزه کشورهای خلیج فارس و به خصوص سعودی امکان کسب مال وجود دارد و می توانند سلاح‌های بی مصرف خود را در بازار این کشورها به خصوص عربستان سعودی به فروش برسانند و  این سخنان را بیش از آنکه برای جمهوری اسلامی ایران گفته باشند برای دلخوشی عربستان سعودی که در همه جبهه‌ها شکست خورده گفته‌اند.

وی ادامه داد: یکی از روزنامه‌های معروف انگلیسی اخیرا  نوشته است که سعودی‌ها هم در سوریه، عراق، لبنان، یمن و هم در حوزه نفت از جمهوری اسلامی ایران شکست خورده اند.

ولایتی با بیان اینکه سخنان نخست وزیر تازه به دوران رسیده انگلیس هیچ اثر عملی نخواهد داشت گفت: این صحبت ها تنها باعث می شود بازارها برای سلاح های مانده، به فروش نرسیده و بی مصرف انگلیس مهیا شود، ولی این صحبت‌ها مشکلی از حکام سعودی حل نخواهد کرد و آنها بپذیرند که منطقه بیدار شده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع همچنین در رابطه با دیدارش با دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت: در این دیدار در رابطه با طرح 10 ماده ای این جنبش که توسط رمضان عبدالله مطرح و به طور خاص در فلسطین و به طور عام در جهان عرب مورد استقبال گرفته است صحبت شد.  در این طرح در رابطه با به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی و همچنین لغو موافقتنامه اسلو صحبت شده است. طبق آمار حدود 65 درصد مردم فلسطین با این طرح موافق هستند و مورد استقبال فرهیختگان فلسطین و برخی از علمای بزرگ جهان اسلام قرار گرفته است.

رمضان عبدالله هم در جمع خبرنگاران حاضر و در رابطه با دیدارش با ولایتی گفت: ما در این دیدار در رابطه با شرایط جدید فلسطین و مشکلاتی که ملت فلسطین به خاطر قرار گرفتن در محاصره با آن روبرو هستند صحبت کردیم.

وی ادامه داد: همچنین در ارتباط با طرح 10 ماده ای جنبش جهاد اسلامی صحبت شد و تاکید کردیم که موافقتنامه اسلو بعد از 23 سال هیچ دستاوردی برای مردم فلسطین به دنبال نداشته است.

ارسال نظر