{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 163811

یک اقتصاددان معتقد است که «ترامپ و تیمش نمی‌توانند مساله بنیادى اقتصاد آمریکا را حل کنند. در این صورت سال ٢٠١٧ بیشتر به سال بحران شباهت دارد تا به سال ثبات و رشد.»

مرتضی ایمانی‌راد در پاسخ به این پرسش که از سال 2017 به بعد ماشین پولی و مالی آمریکا چه مسیری را در پیش می‌گیرد؟ اظهار داشت: «آمریکا و جهان با دو مشکل اساسى روبه‌رو است که مشکل اقتصادى آن ایستایى و رکود اقتصادى است.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، وی افزود: «هم‌اکنون در سه کشور عمده جهان نرخ بهره زیر صفر آمده است و کشورهاى  BRICs که زمانى موتور رشد اقتصاد جهانى تعبیر می‌شدند، گرفتار رکود اقتصادى و نرخ رشد منفى اقتصادى شده‌اند.»

این تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل ادامه داد: «بانک‌هاى مرکزى تا قدرت داشتند، پول چاپ کردند و نرخ بهره را پایین آوردند و حالا دیگر سیاستى براى رویارویى با مشکلات نمانده است. به قول خودشان تفنگ‌شان دیگر تیرى براى شلیک ندارد. شاید ترامپ راست می‌گوید که فدرال رزرو آمریکا کار زیادى نمی‌تواند بکند.»

ایمانی‌راد عنوان کرد: «الان نرخ بهره در آمریکا نیم درصد است و از اول سال ٢٠١٦ تاکنون مدام صحبت افزایش نرخ بهره است. همین مساله نشان می‌دهد که وضع اقتصادى آمریکا خیلى زیاد خوب نیست و دلیل گران‌تر شدن دلار این است که وضع دیگر کشورها از آمریکا بدتر است.»

وی متذکر شد: «خلاصه این‌که وقتى سیاست‌هاى پولى خوب کار نکند، از طریق سیاست‌هاى مالى تلاش می‌شود که اقتصاد تحریک شود و این همان کارى است که ترامپ در نظر دارد.»

این تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل گفت: «نکته مهم آنجاست که اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهان بسیار شکننده شده است و با یک بى‌نظمى و یا کار نسنجیده ممکن است بحرانى که از سال ٢٠٠٨ تاکنون مهار شده است، سر بر آورد و بحران دیگرى را باعث شود.»

ایمانی‌راد متذکر شد: «این مساله در ارتباط با جهان هم صادق است. حالا در پاسخ به سوال شما این نکته مطرح می‌شود که آیا ترامپ با سیاست‌هاى مالى می‌تواند مشکلات اقتصادى آمریکا را حل کند.»

وی توضیح داد: «چندین دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد که ترامپ و تیمش نمی‌توانند مساله بنیادى اقتصاد آمریکا را حل کنند. در این صورت سال ٢٠١٧ بیشتر به سال بحران شباهت دارد تا به سال ثبات و رشد.»

این تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل خاطرنشان کرد: «گذشته از اقتصاد آمریکا، شکل‌گیرى جریان‌هاى پوپولیست و راست در اقتصاد جهانى، موجب توسعه این بحران در سایر نقاط جهان شود و در مجموع سال ٢٠١٧ را نمی‌توان سال خوبى به‌حساب آورد. این مساله چندین بار توسط موسسات تحقیقاتى و بانک جهانى و صندوق بین‌المللى پول مورد تاکید قرار گرفته است.»

ارسال نظر