{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 163804

"در اجلاس اوپک قدرت چانه زنی داریم"

رییس جمهور گفت: بسیار خوشحالم که ملت بزرگ ایران امروز شاهد جشن بزرگ ملی برای دستیابی به نعمات خداوند و محصولات کشاورزی به‌ویژه محصول استراتژیک گندم هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، جشن شکرگزاری برداشت محصول از دقایقی پیش در سالن اجلاس سران با حضور رییس جمهور آغاز شد.

روحانی طی سخنانی در این مراسم، گفت: بسیار خوشحالم که ملت بزرگ ایران امروز شاهد جشن بزرگ ملی برای دستیابی به نعمات خداوند و محصولات کشاورزی به‌ویژه محصول استراتژیک گندم هستند؛ این جلسه جلسه شکرگزاری از خداوند و هم جشن افتخار ملی برای تبلور بزرگترین بخش اقتصاد مقاومتی است.

روحانی ضمن گرامیداشت میلاد پیامبر اسلام، کفت: اولین تشکرم از کشاورزان که پایه اصلی افتخار هستند تشکر میکنم که کار و تلاش آنان امروز ما را به این نقطه پرافتخار رسانده است؛ این مهم است که نگاه آدم به آسمان باشد و انسان روزی را در آسمان‌ها ببیند، از لطف خدا ببیند که وقتی باران می‌بارد شکرگزار باشد اگر نم خشکسالی است دست دعایش به سوی آسمان باشد.

رئیس‌جمهور گفت: کشاورزی این نیست که به فکر محصول و پول آخر کار باش با گیاه و دام و نیات زندگی میکند. شاید اغراق باشد اما درست است کشاورز به محصولاتش به چشم فرزندانش نگاه می‌کند.

روحانی با بیان اینکه کشاورزی زیباست، آن کسی که مسیر کشاورزی را انتخاب کرده در خلقت نیات، دام و در کنار خدای خلاق قدم به قدم با خبقت حق قدم برمیدارد که وقتی محصول آماده میشود زکات ان را می‌پردازد، تاکید کرد: ما امیدوارمایم که کشاورزان با دستان پرتلاش و بازوان قدرتمندشان، غذای شهروندان مارا آماده میکند که ما به آن افتخار میکنیم

وی با تاکید بر امنیت عدایی به عنوان یک مسئله مهم کفت:همواره بر مسئله کشاورزی و محصولات غذایی امام راحل تاکید داشتند و امروز هم رهبری بر آن تاکید دارند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: مسئله کشاورزی این نیست که چه مقدار اشتغال جامعه را تامین می‌کند که ان هم مهم است، بحث این نیست که در رشد و و تولید ناخالص داخلی جقدر تاثیر دارد مهمتر از همه اینها قدرت و پایداری ملی و استقلال کشور است. به نوعی قدرت چانه دنی ما در دنیاست.

وی با بیان اینکه، با افزایش تولید نفت در کشور ما در اجلاس اوپک قدرت چانه زنی داریم، گفت: روز اجرایی شدن برجام یعنی ٢٧ دی ٩٤ روز روز عزای اسراییل بود و هم اسراییل سیاه پوش شد و هم یکی از کشورهای منطقه که مسیر عغلطی را طی میکند سیاه پوش شدند.

وی گفت: در طول 10 ماه تولید نفت ایران از 1 میلیون بشکه به 2 میلیون و 300 هزار بشکه رسید و وقتی قدرت باشد از ما دعوت می‌کنند و ما اداره کننده جلسه می‌شویم و چانه میزنیم و تعیین میکنیم چقدر تولید باشد چقر کاهش داشنه باشد. پیروزی ما فقط در برجام نبود در اوپک هم پیروز شدیم. در خرید هواپیما هم هم موقیت بدست آوردیم و در صحنه های دیگر هم موفق خواهیم بود.

روحانی تصریح کرد: یکی از اهداف مهم این دولت از همان آغاز و حتی زمانی که هنوز دولت را بدست نگرفته بودیم اولین جلسه با کشاورزان بود؛ وضع ذخایر گندم خوب نبود؛ گزارش‌های مختلفی رسید حتی گزارشی رسید که وضع گندم یک استان برای سه روز بود، مشکلات ارز داشتیم و همه طرف سختی داشتیم آن مشکل باعث شد وزارت کشاورزی ما با اراده‌ای مستحکم تر حرکت کند؛ در آن جلسات اولیه اولین مشکلی که آقای حجتی مطرح کرد نرسیدن کود بود و ما ارز مورد نیاز را برای این کار اختصاص دادیم. اقای حجتی جز وزرای با اخلاص ماست همه مخلصند اما اخلاص ایشان را بیشتر احساس میکنیم؛ یک وزیر پرکار با ایمان و متخصص در کارش است و بزرگترین توقیق دولت زمانی است که آدم‌های متخصص و دلسوز را دور یک میز جمع کند

وی گفت: بعضی آدمها نسبت به دولت یازدهم عیرمنصفانه حرف میرنند اما باید دعا کنیم که در این روزهای میلاد، خداوند هم انصافی بر دل اینها نازل کند تا منصفانه فکر کنند و حرف بزنند. اولین جلسات دولت، قبل از غاز مسولیت رسمی اش راجع به کشاورزی بود چون مسئله تامین گندم برای ما مهم بود و به همه گفتم این مسئله را حل کنید تا کشور دچار مشکل نان نباشد.

 رئیس جمهور خلطرنشان کرد: ما در سال 83 یک بار جشن خودکفایی در دولت اصلاحات گرفتیم و در آن زمان آقای خاتمی رئیس‌جمهور وقت اعلام کرد که بعد از 40 سال ایران در گندم به خودکفایی رسید. ادامه‌اش در سال‌های بعدی چه شد؟ در سال 80 ما رقمی حدود 6/77 میلیون تن نیاز به واردات گندم از خارج داشتیم. سال 83 به خودکفایی رسیدیم، اما در سال 88 حدود 6/77 میلیون تن مجددا به گندم نیاز داشتیم و دو مرتبه به نقطه سال 80 رسیدیم.

روحانی تصریح کرد: پیشرفت در یک سال مهم است، اما مهمتر از آن تداوم است. اگر رشد ادامه پیدا کرد مهم است. سال گذشته کشاورزی به داد ما رسید و اگر رشد کشاورزی نبود رشد کشور به سمت منفی شدن حرکت می‌کرد. رشد نزدیک 2 درصد به خاطر رشد 5/4 کشاورزی بود و کشاورزی به میدان آمد و معلوم شد قیمت نفت و فشار آن در بخش کشاورزی خیلی زیاد نمی‌تواند تاثیر بگذارد. انشاءالله رشد کشور امسال بالای 5 درصد خواهد بود و امیدوارم رشد کشاورزی هم 5 یا بالاتر از 5 درصد باشد.

 وی با بیان اینکه "باید از فناوری روز استفاده کنیم چراکه کشاورزی سنتی جواب نمی‌دهد"، تاکید کرد: از تجربه جهانی باید استفاده کنیم؛ یک عده فکر می‌کنند دور کشور دیوار ببندیم، خیلی خوب می‌شود؛ از پیغمبر یاد بگیرید مومن هرجا علم و حکمت باشد، دنبالش می‌رود. بعضی آدم‌ها مدعی‌اند که قرآن میخوانند که حتماً می‌خوانند، مدعی‌اند اسلام شناسند که حتما هستند، می‌گویند خداوند نسیان را از کجا آورده بعضی‌‌ها می‌گویند انسان ریشه اش از نسیان است و بعضی ها هم می‌گویند از جنس انس است، ما هم دومی را قبول داریم اما آنها ظاهراً از جنس اول هستند و فراموش‌کارند.

روحانی گفت: ما باید از تجربیات دیگران استفاده کنیم.محصولات کشاورزی بسیار مهم است دولت حامی کشاورزان است. خاک و آب در کشاورزی مهم است و باید آن را حفظ کنیم. کشورهای جنوبی خلیج فارس را ببینید که چگونه به خاک اهمیت می‌دهند و خاک ایران را با لنج می‌برند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۱

    عجب شكرگزاري اي كردين با تعيين قيمت گندم!