{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 129492

کفایت سرمایه بانک‌ها استاندارد نیست

رئیس کل بانک مرکزی سال ۱۳۹۵ را با توجه به ویژگی‌های خاص از جمله اجرایی شدن برجام، سالی نویدبخش برای رشد و شکوفایی اقتصادی دانست و گفت: اولویت بانک مرکزی در سال جدید تامین سرمایه در گردش بنگاه های کوچک و متوسط است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از بانک مرکزی، ولی اله سیف در آخرین نشست از میزگردهای های تخصصی همایش سیاست های پولی و ارزی، ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری همایش، این رویداد را از غنای موضوعی کافی و بهره وری بالا نسبت به سال های گذشته ارزیابی کرد و گفت: خرسندم که در این همایش ها، موضوعات روز مطرح می شوند و خوشبختانه در حال حاضر بسته اقتصادی دولت با همکاری دستگاه های ذی ربط نهایی شده است و همکاری همه نهادهای دولتی را می طلبد.

وی عزم جدی سایر دستگاه ها را لازمه اصلاح نظام بانکی دانست و گفت: امیدوارم با همدلی و همکاری شکل گرفته در شرایط کنونی به وضعیت مطلوب اقتصادی دست یابیم ضمن آنکه برای خروج نظام بانکی از شرایط تنگنای اعتباری، باید ارتباطات بین المللی و مبادلات اقتصادی با سایر کشورها برقرار شود. سیف با اشاره به اهمیت نسبت کفایت سرمایه بانک ها گفت: یکی از اصولی که فعالان بانکی در شکل گیری مراودات و ارتباطات بین المللی باید به آن توجه داشته باشند اهمیت نسبت کفایت سرمایه در صورت های مالی ترازنامه هاست که براساس سند بال ۲ این نسبت باید حداقل ۱۲ درصد باشد. این نسبت در ایران ۴.۵ درصد است که با حدنصاب فاصله معناداری دارد و باید با روش های مختلف این خلا برطرف شود. بانک هایی که نسبت کفایت سرمایه آنها زیر ۱۲ باشد امکان فعالیت بین المللی ندارند، لذا بانک مرکزی می بایست با اعمال مقررات و نظارت بیشتر، بانک ها را به سمت افزایش نسبت کفایت سرمایه هدایت کند. رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر استفاده از ظرفیتهای اقتصادی در بخش خصوصی افزود: نظام بانکی لازم است به منظور دستیابی به رشد، توسعه و اشتغال از بخش خصوصی حمایت کافی را به عمل آورد همچنین باید تامین مالی به سمت بازار بدهی حرکت کند و تبصره های تکلیفی در بودجه اصلاح شود. سیف با اشاره به رفع موانع برای بنگاه های کوچک و متوسط از سوی بانک مرکزی گفت: با ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی چک های برگشتی و مطالبات غیرجاری مانعی برای این بنگاه ها ایجاد نخواهد کرد، ضمن آنکه به منظور حمایت از تولید، بدهی های زیر یک میلیارد تومان بنگاه ها به مدت یک سال تمدید می شود. همچنین در راستای تامین تسهیلات برای بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط، با تشکیل کارگروهی در استانداری ها، موضوع حمایت از آنها بررسی و اجرایی خواهد شد. بیست و ششمین همایش سیاست های پولی و ارزی با معرفی و تجلیل از سه چهره ماندگار نظام بانکی آقایان سیدعلی میلانی حسینی، عزیز فراشی و مرتضی نصیری در حوزه نظام بانکی پایان یافت.

ارسال نظر

 • روشن
  ۰ ۰

  واسه چی اجازه دادید سپرده های مردم رو بانکها ببرند برج سازی کنند با هزینه های گزاف در حالی که مشتری هم نداره؟ و تولید کنندگان مایحتاج ضروری مردم نقدینگی نداشته باشند؟ شما حتی همون قانون بانکداری قدیمی رو هم ناتوان از اجرا هستید و برای جلوگیری از ورشکستگی بانکهای متخلف ایجاد نقدینگی بدون پشتوانه میکنید. هزینه تورم در سالهای آینده رو چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  3 ساله وعده و وعید تازه دکتر فهمیده اقتصاد بیمار است !!!!
  شما 3 ستله فرصت داشتید که ایت بیمار را نجات بدید ولی به کما بردید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دکتر!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جناب سیف خودتان خوب می دانید مشکل اقتصاد ما خلق پول بدون پشتوانه نیست. مشکل نبودن انگیزه تولید و وجود پول های باد اورده در ساخت و ساز های بی مورد در گذشته و گرفتن وام برای بنگاه های دروغی که وجود خارحی نداشت و پول های سپرده مردم را دادید به عده ای خاص و انقدر به امید سود بیشتر اپارتمان و زمین خریدند تا نتیجه این شد که می بینید. از طرفی مدیران بنگاه های مالی فرصت طلب شده اند از طرف دیگر دستگاه های دولتی ناکار امد و حریص بودجه عمومی و مشغول ضایع کردن بودجه های عمومی حتی تحت نام های بودجه های عمرانی هستند. راهکار شما هم حل مسئله با فکر ایرانی نیست و فقط از روی حل ا لمسایل می خاهید مسایل را حل کنید شما میدانید با تزریق بیشتر پول به بازار هیج کاری نخواهد شد جزئ اینکه مختصر مهار تورمی را که انجام داده اید بباد خواهید داد مشکل کشور این است که سرطان فساد اداری و اقتصادی و بانکی تمام شریان های اقتصاد را در گیر کرده است. این بیمار احتیاح به خون حدید ندارد شریان ها همه بند شده اند. این همه وام به دستور مستقیم وزای اقتصاد و رئیس بانک مرکزی قبل پرداخت شد نتیجه ان در سواحل انتالیا و دبی و .... تبدیل به ویلا برای کارخانه داران دروغی با وام های تبصره ای شد. لعنت به قوانینی که بلافاصله تبصره دار شد. حالا می گویند نمی توانیم اصل وام را پرداخت کنیم چرا نمی توانند چون جلوی تورم گرفته شد و نمی تواتند چند برابر بفروشن و سود ببرند و سهم بانک ها را بدهند. در واقع ان ها سوار بر موج تورم می شدند و حالا جند وقتی است که پول باد اورده کم شده سرو صدای همه در امده.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به جای تزریق پول بدون پشتوانه به اقتصاد بیمار شریان های اقتصادی را که 90 درصد مسدود هستند باز کنید این قدر دنبال افزایش نقدینگی نباشید فکری به حال مدیران اقتصادی دزد بکنید قبل از اینکه سرطان تمام اقتصاد را در گیر نکند در ضمن باید وزیر اقتصاد و اقای صیف با این افتضاحی که به بار اورده اند یک تعارف خشک و خالی برای استعفای خود می کردند. در ضمن کار خوب تیم اقتصادی تا حالا کنترل تورم بده که زمزمه چاپ پول بدون پشتوانه می اید