کد خبر 119824
A
مخالفت کمیسیون تلفیق با افزایش سرمایه بانک‌ها

مدیرعامل بانک ملی از مخالفت کمیسیون تلفیق با افزایش ٥٠ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک ها و همچنین بدهی دولت به بانک ها و پیمانکاران در جریان بررسی لایحه بودجه سال ٩٥ خبر داد.

اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ‌شاد ؛ عبدالناصر همتی، مدیرعامل بانک ملی ایران امروز در جمع خبرنگاران از رد شدن دو بند مهم مربوط به سیستم بانکی در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: بند اول مربوط به افزایش سرمایه بانک ها به میزان ٥٠ هزار میلیارد تومان از محل تسعیر نرخ ارز بود. رییس شورای هماهنگی بانک ها همچنین تاکید کرد: بند دیگر مربوط به بازپرداخت بدهی دولت به بانک ها و پیمانکاران از طریق اوراق مشارکت بوده است. مدیر عامل بانک ملی در ادامه میزان بدهی دولت به بانک ملی را ٢٠ هزار میلیاردتومان عنوان و اظهار کرد: نسبت معوقات بانک ملی که در پایان سال ٩٠، ٢٣ درصد بوده در پایان سال جاری به ٨ درصد رسیده است. وی میزان میزان تسهیلات پرداخت شده توسط بانک ملی را ٤٣ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: میزان تسهیلات قرض الحسنه نیز در سال ٩٤، ١١ هزار و ٣٠٠ میلیارد ریال بوده است. همتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود آمریکا با سوییفت مقابله می کند، خاطرنشان کرد: هیچ مقابله ای با سوییفت نشده و سوییفت باز شده است. همتی همچنین درباره ال سی دلاری اضافه کرد: بحث ال سی دلاری جدا است و موسسه ناظر آمریکا(اوفک) باید با گردش دلارموافقت کند، که این مشکل پیش از تحریم هم وجود داشته و در دوران تحریم هم بوده و برای برطرف شدن آن باید از طریق مذاکره عمل کنیم . وی ادامه داد: در زمینه مشکل نقل و انتقال مالی مشکلی وجود ندارد و پول وارد کشور می شود.

همتی در ادامه به کاهش نرخ سود بانکی در سال جاری به عنوان مهم‌ترین اتفاقات شبکه بانکی اشاره کرد و گفت: به هرحال با توافقات انجام شده و به نفع تولید نرخ سود در سال جاری دوبار کاهش و به 18 درصد در سپرده و 22 درصد در تسهیلات رسید. این در حالی است که ما فکر می‌کنیم با توجه به نرخ تورم موجود و همچنین شرایط اقتصادی باید نرخ سود در اوایل سال آینده به 16 درصد نیز کاهش پیدا کند. مدیر عامل بانک ملی به برخی استدلال‌ها مبنی بر این‌که چرا نرخ سود را دستوری کاهش می‌دهید اشاره کرد و افزود: نرخ سود با فراهم شدن برخی زمینه‌های لازم اخیرا کاهش یافت، اما باید این را هم مورد اشاره قرار داد که برخی از این استدلال‌ها درست نیست، چرا که نمی‌توانیم اجازه دهیم با نرخ‌های بالای موجود شبکه بانکی رو به نابودی برود. برخی دوست دارند نرخ‌های سود بالا باشد تا سودهای بالاتری را دریافت کنند، ولی این به نفع بانک‌ها نیست. مدیر عامل بانک ملی همچنین مروری بر عملکرد این بانک در سال جاری داشت و گفت: بانک ملی در اوایل دهه 90 به شدت با مشکل در ساختار مالی و نیروی انسانی مواجه بود که به تدریج در حال حل و فصل بوده و جایگاه خوبی پیدا کرده است، ولی در حدود دو سال گذشته به شدت روزهای سختی پشت سر گذاشت تا بتواند به بانکی نفوذناپذیر و به ساختار مالی اصلاح شده تبدیل شود. مدیر عامل بانک ملی با بیان این‌که برای بهبود شرایط ما به افزایش سرمایه و دریافت طلب خود از دولت نیاز داریم، یادآور شد: دولت حدود 20 هزار میلیارد تومان به بانک ملی بدهکار است که امیدواریم تسویه شود، اما با رد پیشنهادات در لایحه بودجه برای افزایش سرمایه بانک‌ها و پرداخت بدهی‌ها این موضوع تا حدی با مشکل مواجه خواهد شد.

اخبار مرتبط

 • قلی
  0 | 0

  "برخی دوست دارند نرخ‌های سود بالا باشد تا سودهای بالاتری را دریافت کنند، ولی این به نفع بانک‌ها نیست."
  ولی این را در ادامه نگفتند دادن تسهیلات بانکی با سودهای بالا به نفع بانک هاست .
  از قدیم گفتند هیچ گربه ای بهر رضای خدا موش نمیگیره.
  یک خورده از بریز و بپاشاتون کم کنید .

  • ناشناس
   0 | 0

   عده ای زیادی هستن که دنبال گرفتن وام با بهره پایین هستن. شرکت های صوری و گرفتن وام های سنگین و نبود ضمانت برای بازپرداخت.

  • ناشناس
   0 | 0

   دقیقا .....مهم اینه که "این به نفع بانکها نیست" حالا به نفع سپرده گدار هست یا نیست اصلا مهم نیست.....

 • ناشناس
  0 | 0

  مابه التفاوت چهار درصدی بین سود سپرده و تسهیلات عادلانه نیست از طرفی بخش بزرگی از سپرده ها نزد بانکها به صورت قرضالحسنه میباشد که بانک سودی در مقابل آن نمیپردازد

 • کوچکعلی
  0 | 0

  دمتون گرم با این حساب پولها از سپرده بانکی بسوی سپرده موسساتی کوچ میکنند و پشت ما سپرده گذاران موسسات گرم میشه حالا حالاها از ورشکستگی انها خبری نمیشه .

 • ناشناس
  0 | 0

  از کاهش سود سپرده صحبت میشه اما از کاهش بهره تسهیلات حرفی زده نمیشه!! فکر میکنن کاهش سود بانکی علاج درد اقتصاد فاسدمونه

 • ب.ق
  0 | 0

  دولت محترم دارد سود بانکی را کاهش میدهد تا با آن مثلا بازار را از رکود خارج کرده و مسکن را نیز رونق بخشد! غافل از اینکه با کوچکترین تکانی چنان تورم وحشتناکی ایجاد خواهد شد که تورم دولت احمدی نژاد پیش آن رو سفید خواهد بود.
  مشکل اصلی نه در سیاست های انقباضی دولت، بلکه در ساختار و عملکرد بانک های زیاده خواه باید جستجو کرد. بانک به ازای هر ریال سرمایه گذاری ٨ تا ١٠ ریال میتواند وام دهد، در واقع کار بانک تولید پول است. در حال حاضر سود تسهیلات ٢٢ درصد است (که رعایت نمیشود و با کارمزد چیزی حدود ٢٦ درصد سود سالیانه دریافت میشود). یعنی با یک ریال سرمایه گذاری در بانک، بانک تا سقف ٢٦٠ درصد سود دریافت می کند اما فقط ١٨ درصد آنرا به سپرده گذار میدهد! یعنی حدود ٢٤٢ درصد سود سالیانه!! در واقع به اسم سپرده گذار و به کام بانک زیادی خواه! حالا همان ٢٤٢ درصد هم برایشان ارضا کننده نیست و به شغل شریف دلالی مشغولند!!

  اگر این حجم نقدینگی را بانک ها با کم کردن از زیادی خواهی و ریخت و پاش خود به تولید و صنعت با وام کم بهره تزریق کرده بودند ببینید چه رشد و شکوفایی اقتصادی ایجاد میشد.
  جان کلام، بجای آنکه از جیب سپرده گذار خرج کرده و باعث شوید فردا هرکس پولش را از بانک بگیرد و دنبال خرید کالا رود و باعث ایجاد تورم وحشتناک شود، ساختار بانک ها را سریعا تصحیح کنید. اگر با به اصطلاح رونق بخش مسکن باعث جهش قیمت و خروج این نقدینگی از بانک ها شوید، چنان تورم وحشتناک و اختلاف طبقاتی فوق العاده وحشتناکی ایجاد خواهد شد که اقتصاد را در حالت کلپس یا همان فروپاشی و جامعه را در معرض انحطاط قرار خواهد داد! همین الان با پایین آمدن سود بانکی به ١٨ درصد و بیرون کشیدن پول از بانک ها توسط مردم، قدرت وام دهی بانک ها هم کاهش پیدا کرده و حتی در تامین بازپرداخت سپرده ها مشکل دارند، حالا چگونه میشود کاهش نرخ سود بانکی باعث تزریق بیشتر پول به بخش تولید و صنعت شود؟! رونق اقتصادی و اشتغال با ایجاد تورم که کار دولت احمدی نژاد با نصف این نقدینگی بود، حالا دارید پا جای پای دولت قبلی میگذارید؟!

  متاسفانه عده ای اقتصاددان کاسب مسلک و لابی گر که فقط به فکر منافع شخصی هستند، دارند به دولت مشاوره اقتصادی میدهند و روی این نکته تاکید میکنند که سود بانکی باید پایین بیاید. خیر، سود بانکی ٢٠ درصد هم کم است، الان که به ١٨ رسانیده اید اثرات پیش لرزه تورمی آنرا در جامعه میبینید، بجای کم کردن سود بانکی سریعا بانک ها را اصلاح کنید!
  اضافه تولید صنایع باید از راه صادرات خارج شود و نه با ایجاد تورم آنها فروش روند! اگر فروش هم روند مانند خودرو بازهم دچار رکود خواهند شد!

 • ناشناس
  0 | 0

  ضرر و بدهکاری بانک ها از پول بی ارزش شده مردم باید جبران شود امار های تخیلی تورم و تکرار عمل اشتباه و بدون بستر دکتر محمود هم رساند به ۱۵درصد نتیجه ان غارت بانکها و فراری و زندانی شدن ریس های بانکها و نابود شدن ریال و اندوخته های چندین ساله مردم

 • ناشناس
  0 | 0

  صد رحمت به احمدی نژاد

 • کامران
  0 | 0

  در هرجامعه ای خوب وبد وجود دارد واین ذات اقتصاد است که به سمت سود ومنفعت پیش برود.رساندن سود به 16درصد خوب است اما وامی که به مردم داده می شود هم باید متناسب وبهره ی بانکی هم باید همینطور باشد یعنی کاهش یابد.اگراینطور نباشد این پول ها یا اعتبارها ازجایی دیگر تامین خواهد شد... .جامعه به انحطاط خواهد رفت ؟خیر فشار اقتصادی بر گرده ی مردم فشار می آورد ولی باتوجه به اقتضای زمان وجامعه که در ان قرار داریم(عصر اطلاعات ودنیا بیشتر یک دهکده شده تا یک سیاره) هستیم نظام ها عوض می شوند.

 • علی
  0 | 0

  پایین امدن نرخ سود سپرده یعنی ایجاد تقاضا ی عغیر واقعی جهت دریافت تسهیلات ارزان قیمت و سفته بازی و متضرر شدن سپرده گزار و دست در جیب مشتریان بانکها بردن متولی رونق اقتصادی دولت میباشد...

 • ناشناس
  0 | 0

  سود بانک همان رباست چه بهتر که صفر بشه مملکت اسلامیه...

  • amir
   0 | 0

   boro baba delet khoshe!nafaset az jay-e garm boland mishe baradar!!

 • ناشناس
  0 | 0

  با توجه به نرخ تورم موجود و همچنین شرایط اقتصادی...!
  یعنی الان تورم کم شدهو همه شرایط اقتصادی خوبی دارن؟
  متاسفم برای دولت که از اقتصاد فقط کم و زیاد کردن سود رو بلده!!!!!!!!!

ارسال نظر

عناوین بیشتر